banner39

Alman Evangelist temsilcisi yine Kaessmann

Almanya’da 2017’de yapılacak Evangelistlerin reformasyonun 500. Yıldönümü kutlamalarında Evangelist Kiliseyi, direksiyonda sarhoş yakalandığı için başkanlıktan istifa eden Margot Kaessmann temsil edecek

Avrupa 07.07.2011, 13:42 31.07.2018, 18:12
Alman Evangelist temsilcisi yine Kaessmann

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da 2017’de reformların beşyüzüncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek kutlama programlarında, Alman Evangelist Kilisesini, polis tarafından direksiyonda sarhoş yakalandığı ortaya çıkınca istifa eden eski başkan Margot Kaessmann temsil edecek.

Hazırlıklarına şimdiden başlanan kutlama törenleri için çok sayıda devlet ve kilise komisyonları kuruldu. ‘Luther 2017’ adı verilen ‘Danışma Kurulu’unu Alman Evangelist Kilisesi EKD’nin başkanı Nikolaus Schneider yönetecek. Kurul üyeleri arasında Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Thüringen ve Rheinland-Pfalz Eyalet başbakanları yeralıyor. Ayrıca programda birçok devlet ve kilise vakıfları da etkili olacak. Evangelistlerin merkezi sayılan Saksonya-Anhalt Eyaletindeki Martin Luther’in şehri Wittenberg, kutlamalarda başrolü üstlenecek. Federal hükümet hazırlıklar için kutlamaların başlayacağı 2017 yılına kadar her yıl 5 Milyon Avro verecek.

Reformasyon kutlamalarının temsilcisi olarak kamuoyunun karşısına eski başkan Margot Kaessmann çıkacak. Kaessmann yaklaşık birbuçuk yıl önce polis tarafından direksiyon başında sarhoş olarak yakalanmış, olayın ortaya çıkmasından sonra EKD başkanlığıyla birlikte Evangelist Kilise’deki tüm görevinden istifa etmişti.

Kaessmann’ın halefi  yeni başkan Nikolaus Schneider, istifadan kısa bir süre sonra Başpiskopos Kaessmann’ın Alman Protestanlığında önemli bir isim olarak kalmaya devam edeceğini söylemişti. Halen Bochum’da Ruhr Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak ders veren Margot Kaessman Evangelist Kilise’deki yeni görevine önümüzdeki yılın ilkbaharında başlayacak. Yeni görevi için Kaessmann, Hannover’de devam ettiği rahiplik görevinden izinli olarak ayrılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?