banner15

Alman eyaletinden çifte vatandaşlığa engel tehdidi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti, iltica hukukunda sertleşme yapılmadığı takdirde çifte vatandaşlık hakkı verilmesini engelleyeceğini bildirdi.

Alman eyaletinden çifte vatandaşlığa engel tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Devlet Bakanı Christine Haderthauer, iltica kanunlarının sertleştirilmesi planının Federal Konsey'den geçmemesi halinde, bu konunun Almanya'da yaşayan göçmen çocukları için uygulanan 'tercih zorunluluğu'nun kaldırılmasıyla ilintilendirilmesini anlayışla karşılayacağını söyledi. Tercih zorunluluğunun kaldırılması Almanya'da büyüyen yabancı çocuklarına çifte vatandaşlık alma hakkı sağlayacak.

Eyalet ve federal yönetim temsilcilerinden oluşan Federal Konsey'de şu sıralarda iltica kanun teklifi görüşülüyor. Federal koalisyon hükümeti özellikle Bavyeralı Hristiyan Sosyal Demokrat Birliği CSU'nun talebiyle, Sırbistan, Makedonya, ve Bosna-Hersek'ten gelen Romanlara iltica haklarının kısıtlanması için yeni bir tasarı hazırlamıştı. Yeni tasarıyla bu üç ülkenin artık emin birer ülke olduğu kabul ediliyor. Böylece buradan gelen mültecilerin rahatlıkla geri gönderilmesi öngörülüyor. Ancak Federal Konsey'de koalisyon ortakları Hristiyan demokratlarla sosyal demokratlar çoğunlukta olmadıklarından kanunun geçmeme tehlikesi bulunuyor.

Sosyal demokratlar ve Hristiyan demokratlardan oluşan Federal koalisyon hükümeti aynı zamanda, Almanya'daki yabancı çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesi için şartların kolaylaştırılmasını planlıyor. Göçmen çocuklarının çifte vatandaşlık hakkı alabilmesi için 21 yaşına kadar Almanya'da en az 8 yıl yaşamış olmaları ve 6 yıl Alman okuluna gitmeleri ya da burada bir okul bitirmiş olmaları şart koşuluyor.

Şimdiye kadar uygulanan tercih zorunluluğu ile yabancı çocukları 23 yaşına girdikten sonra iki ülkeden birini tercih etmek zorunda bırakılıyorlar. Bu uygulama özellikle Türk vatandaşlarını daha çok ilgilendiriyor. Zira Almanya ile Türkiye arasındaki anlaşmaya göre burada yaşayan Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık hakkı bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 14:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48