banner15

Alman futbolunda rüşvet ve istifa depremi

2006 Dünya Futbol Şampiyonası'na ilişkin rüşvet skandalı Almanya Futbol Federasyonu Başkanı'nın koltuğuna mal oldu. Niersbach, başkanlık görevinden istifa etti.

Alman futbolunda rüşvet ve istifa depremi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, rüşvet skandalı üzerine görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Niersbach istifa kararını açıklarken iddialarla ilgili olarak "Siyasi sorumluluğu üstlenme zamanının geldiğini fark ettim" diye konuştu.

"Dünya Kupası'nın Medya Direktörü olarak kesinlikle temiz çalıştım" diye konuşan 64 yaşındaki Niersbach istifa açıklamasını federasyonda düzenlenen kriz zirvesinden sonra yaptı.

Deutsche Welle'nin haberine göre Niersbach, 2006 Dünya Futbol Şampiyonası'na Almanya'nın ev sahipliği yapması için rüşvet ödendiği yönündeki iddialar nedeniyle büyük baskı altındaydı.

Almanya Futbol Federasyonu'nun merkez binasına vergi kaçaklığı şüphesiyle geçen hafta polis baskın düzenlenmişti.

Frankfurt Başsavcılığı, istifa eden başkan Niersbach, selefi Theo Zwanziger ve federasyonun eski genel sekreteri Horst R. Schmidt hakkında vergi kaçaklığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Rüşvet iddiası yaklaşık üç hafta kadar önce gündeme geldi. Basına yansıyan haberlerde, Alman Dünya Kupası Komitesi'nin 2005 yılında FİFA üzerinden Adidas'ın eski yönetim kurulu başkanı Robert Louis-Dreyfus'a havale edilen 6 milyon 700 bin euro ile ilgili kasıtlı olarak yanlış bilgi verdiği ileri sürüldü.

Bu paranın, FIFA İcra Komitesi’ndeki yetkilileri, 2006’daki turnuvanın organizasyonunun Almanya’ya verilmesi yönünde ikna etmek için kullanıldığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35