banner39

Alman gazetecilerin soruşturması iptal oldu

Almanya'da haber sitesinin iki editörüne yönelik olarak ‘vatana ihanet' suçlamasıyla başlatılan soruşturma durduruldu

Avrupa 10.08.2015, 16:12 10.08.2015, 16:17
Alman gazetecilerin soruşturması iptal oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Netzpolitik sitesinin iki editörüne yönelik 'vatana ihanet‘ suçlamasıyla açılan soruşturma durduruldu. 

DW'den alınan habere göre Federal Başsavcılık, Almanya'da büyük tartışmalara neden olan “Netzpolitik.org” haber sitesinin iki editörüne yönelik olarak ‘vatana ihanet' suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın durdurulduğunu duyurdu. Federal Başsavcılık'ın internet sitesinde yayınlanan konuya ilişkin açıklamada, Adalet Bakanlığı ile Başsavcılığın soruşturmaya konu olan iki site editörü tarafından yayınlanan belgelerin ‘gizli devlet belgeleri' olmadığı görüşünü paylaştığı belirtildi. Açıklamada, gazetecilerin haber kaynağının kimliğinin açıklığa kavuşturulması için başlatılan soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi. Başsavcılık, bu kişi veya kişiler hakkında ‘meslek sırrını ihlal' şüphesinin sürdüğünü açıkladı.

Netzpolitik editörleri ise bu adımı yeterli bulmadı. Netzpolitik.org sitesinin kurucusu Markus Beckedahl dpa'ya açıklamasında, gazetecilerin 'apaçık hatalı olduğu görülen' bu soruşturmanın başlatılması kararının sorumlusunu bilmek istediklerini belirtti. Beckedahl, açıklığa kavuşturulması gereken hususlar olduğunu belirterek, “Federal hükümette kimin ne zaman soruşturmalardan haberdar olduğunu bilmek istiyoruz” dedi. Beckedahl, haber kaynaklarına yönelik soruşturmanın da durdurulmasını istedi.

Netzpolitik.org sitesinde Almanya iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Dairesi'nin internetteki izleme faaliyetlerini genişletmeyi planladığına dair iki haber yayınlanmıştı. Federal Başsavcılık, bu haberlerde ‘gizli devlet belgeleri' kullanılarak ‘vatana ihanet' suçu işlendiği gerekçesiyle soruşturma başlatmış, tartışmalı soruşturma geçen hafta Federal Başsavcı'nın görevden alınması ile farklı bir boyut kazanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?