banner39

Alman gençlere 'Anneni mutlu et!' kampanyası

Almanya'nın doğusundaki şehirlerde gençlerin batıya göçünü engellemek için 'Anneni mutlu et! Geri gel!' kampanyası başlatıldı.

Avrupa 18.02.2015, 17:24 18.02.2015, 17:24
Alman gençlere 'Anneni mutlu et!' kampanyası

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğu eyaletlerinde işsizlik nedeniyle yaşadıkları köy ve şehirleri terkeden gençler bir daha geri dönmüyor. Bunu engellemek için Brandenburg Eyaletinin batısında bir kampanya başlatıldı. Gençlerin geri dönmesini sağlamak amacıyla 'Anne'ler kullanılıyor. Böylece memleketini ve annesini terkeden erkek ve kız çocuklarının geri dönmesi ümit ediliyor.

Kampanya için 5 şehirde posta kartı aksiyonu başlatıldı. Kartlarda 'Anneni mutlu et! Geri gel!' ibareleriyle birlikte, gençlere buralarda iş, ev, arkadaş ve aile bulunduğu, hatırlatılıyor. Meyenburg şehri yönetiminden Uta Nebert, bu aksiyonla çok önemli bir probleme dikkat çektiklerini, kampanyadan umutlu olduğunu, bazı gençlerin böylece geri dönebileceğini söyledi.

Neuruppin şehrindeki ekonomiyi teşvik derneklerinden Inkom GmbH adına konuşan Peter Wagner, eski Brandenburgluların, eski vatanlarının mı yeni yerlerinin mi daha güzel olduğunu yeniden düşünmeleri gerektiğini savundu.

Kampanya için bastırılan kartlarda, kararlı bir duruşla sevinçten ellerini havaya kaldırmış yaşlıca bir bayan, anneyi temsil ediyor. Çocukların ya da torunların tekrar doğdukları yerlere geri dönerek anne babalarına yakın yerlerde oturmalarının ısrarla istendiği ifade edilmeye çalışılmış. Gözlemciler bu aksiyonla gerçekten bazı gençlerin tekrar geri dönme arzularının uyandırılabileceğini düşünüyor.

Leipniz Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre Almanya'nın doğusundan göçüp giden her 4 kişiden üçü geri dönmek istiyor. Yüzde 43'ünün ise yeni yerleşim yerlerinde somut planlar yaptıkları belirlendi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?