Alman gizli banka bilgileri de NSA'nın eline geçmiş

Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütlerinin Almanya'da gizli banka bilgilerini de ele geçirdikleri bildirildi, Alman kredi kurumları haberi yalanladılar.

Alman gizli banka bilgileri de NSA'nın eline geçmiş

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman bankalarının müşterilerine sunduğu online bankacılığın çok gizli bilgilerinin Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütleri NSA ve GCHQ tarafından ele geçirildiği bildirildi. NSA ve GCHQ, bankaların çok büyük masraf yaparak kullandıkları şifreleme sistemini çözerek gizli bilgilere ulaşmayı başarmış.

Almanya Bankalar Birliği, bu haberi yalanlayarak sistemlerinin çok güvenli olduğunu ve istihbarat servislerinin internet banka işlemlerine müdahele etmelerinin imkansız olduğunu belirtti.

Ancak son olarak ortaya çıkan bilgilere göre, NSA ve GCHQ, bankalar için güvenlik sistemi geliştiren şirketlerle görüşerek, şifreleri çözüp bilgilere ulaşmak için bankalara hazırlanan sistemlere bir arka kapı açılmasını sağlamışlar. Bu güvenlik sistemleri arasında bulunan SSL adlı standardın da manüpile edilen sistemler arasında olduğu bildirildi.

Bankalar Birliğinden yapılan açıklamada, havaleler ve bankaların ticari işleri için, müşterilerin her işlemde ayrı ayrı kullandıkları TAN (şifre) rakamları gibi ek işlemler uygulandığı ve bütün bu şifreleme standartlarının ise Almanya'da geliştirildiği belirtildi. Yani işlem yapma konusunda istihbarat servislerinin müdahale etmelerinin imkansız olduğu vurgulandı. Ancak hangi müşterilerin, nereye, ne kadar para havale ettikleri gibi gizli bazı bilgilere ulaşmaları ise ihtimal dışı bırakılmadı. Böylece Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının Almanya'da takib ettikleri sektöre bankacılık da eklenmiş oldu.

New York Times ve Guardian gazetelerinde Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgilere dayanarak verilen haberlerde, NSA'nın her yıl 250 milyon Dolara malolan 'Bullrun' kod adlı bir program kullanarak piyasada çok kullanılan şifreleme teknolojilirini etkilemeye çalıştığı ve özel bilgilerin korunmasını zayıflattığı belirtildi.

Milyarlarca Dolara malolan 'Bullrun' programının Amerikan resmi dairelerinin en gizli bölümlerinden biri olduğu ve çok az sayıda memurun bu program hakkında bilgisi olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 12:54
banner53
YORUM EKLE

banner39