Alman halkı daha çok yasak istiyor

Alman halkının istediği yasakların listesi çıkarıldı, birinci sırada her türlü uyuşturucu yeraldı.

Alman halkı daha çok yasak istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin'de kamuoyuna duyurulan '2013 Özgürlük Endeksi'ne göre Alman halkının büyük bir çoğunluğu, sağlıksız yiyeceklerin ve ırkçı partilerin yasaklanmasını istiyor. Her iki kişiden biri şiddet içeren filmlerin ve videoların da yasaklanması gerektiğini savunuyor.

Allensbach Demoskopie Enstitüsü tarafından yapılan ankette her üç kişiden biri, borçlu olanlara bankaların daha fazla kredi verilmesinin de yasaklanmasını istedi. Aynı oranda kişi, siyasi partilere yüksek miktarlarda bağış yapılmasının ve porno filmlerin yasaklanmasını taleb etti. Kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 42'si de aşırı sol partilerin yasaklanması gerektiğini belirtti.

Her dört Almandan biri kumar oynanmasının yasaklanmasını, her beş Almandan biri de yüksek alkollü içkilerin satışının yasaklanmasını istiyor. Ankete katılanlardan yüzde 17'si de otobanlarda saatte 130 km'den daha hızlı gidilmemesini istiyor. Almanların bu seneki yasak talebleri ile geçen senekiler arasında neredeyse tüm alanlarda büyük bir fark görülmedi.

Almanya'daki 'Özgürlük Endeksi' 2011 yılından beri John Stuart Mill Özgürlük Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanıyor. Önceki iki yılda olduğu gibi bu yıl da Almanların eşitlik, adalet ve güvenlik gibi konulara özgürlükten daha çok değer verdikleri görülüyor.

Yapılan araştırmada bu konuyla ilgili verilen cevaplarda, katılımcılardan yüzde 47'sinin özgürlüğü eşitliğe tercih ettikleri görüldü. Yüzde 36'sı ise eşitliğin daha önemli olduğunu ifade etti.

Yasaklar ve özgürlükler konusunda Avrupa ele alındığında Alman halkı arasında farklı görüşlerle karşılaşıyoruz. Yüzde 90'ı 'Europa' kavramını duyunca bürokrasinin akıllarına geldiğini söylerken, yüzde 81'i de yönetmeliklerin hakimiyetini düşündüğünü belirtti. Ancak büyük bir çoğunluk da Avrupa kavramının serbest ticaret, barış, özgürlük ve çoğulculuk gibi kavramları hatırlattığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39