banner15

Alman halkının çoğu büyük koalisyondan yana

Alman özel televizyon kanalı RTL'in yaptırdığı bir ankete göre halkın çoğunluğu CDU/CSU ile SPD'nin büyük koalisyon hükümeti kurmasından yana.

Alman halkının çoğu büyük koalisyondan yana

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosunun dün seçimlerden sonraki ilk genel kurulundan sonra bugün, Hristiyan Demokratlar Birliği CDU ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD arasındaki koalisyon görüşmeleri başlıyor. Her üç partiden toplam 75 temsilcinin katılacağı ilk toplantı CDU'nun Berlin'deki merkezi 'Konrad-Adenauer-Haus'ta yapılacak. Taraflar Noel Bayramına kadar yeni hükümeti oluşturmayı hedefliyor.

Alman özel televizyon kanalı RTL'in 'Forsa' araştırma şirketine yaptırdığı güncel bir ankete göre halkın yüzde 65'i sosyal demokratlarla, Hristiyan demokratların ortaklaşa kuracakları büyük bir koalisyon hükümetinden yana. Seçimlerden kısa bir süre sonra yapılan ankette kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 57'si büyük koalisyon hükümeti kurulmasına evet demişti. Yüzde 36'sı da SPD'nin Hristiyan demokratlarla ortak hükümet kurmasına karşı olduklarını belirtmişti. Son ankette büyük koalisyona karşı çıkanların oranı yüzde 28'e düştü.

ÇOĞUNLUK BÜYÜK KOALİSYONDAN UMUTLU

Hristiyan demokratlar birliğini seçenlerden büyük koalisyona evet diyenlerin oranı sosyal demokrat seçmenlerdeki evet diyenlerden daha fazla olarak belirlendi. CDU/CSU seçmenlerinden yüzde 82'si büyük koalisyondan yana olduğunu söylerken, SPD'li seçmenlerden yüzde 66'sı ortaklığa evet dedi. Hristiyan demokratlardan karşı çıkanların oranı yüzde 13, sosyal demokratlardan karşı çıkanların oranı ise yüzde 31 olarak tesbit edildi.

Ancak SPD'li seçmenlerin yüzde 71'i her şeye rağmen büyük koalisyon hükümetinin yeni dönem boyunca iktidarda kalabileceğini düşünüyor. Yüzde 25'i ise buna inanmıyor. Hristiyan demokratlardan ise yüzde 74'ü koalisyon hükümetinin dönem sonuna kadar kalacağına inanırken, yüzde 22'si bu konuda olumsuz düşünüyor. Tüm parti seçmenleri arasında koalisyona inananların oranı yüzde 64, böyle bir ortaklığın devam etmeyeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 29 olarak belirlendi.

PAZAR GÜNÜ TRENDİ

Haftalık dergi Stern ve RTL'in ortak Pazar günü seçim araştırması, büyük koalisyonun bu sefer SPD için değil CDU/CSU için zararlı olabileceğini gösterdi. Son ankete göre oylardan az bir kısmının SPD'ye kaydığı belirlendi. Bir hafta öncesine göre SPD oylarını 1 puan artırarak yüzde 25'e yükseldi. Son seçimlerde SPD yüzde 25,7 oranında oy almıştı. Hristiyan Demokratlar Birliği ise geçen haftaya göre 1 puan kaybederek yüzde 43'e düştü. Seçimlerde ise yüzde 41,5 oranında oy almıştı.

Sol Parti ise son ankete göre oylarını 1 puan artırarak yüzde 9'a yükselirken, Yeşiller yüzde 8'de kaldı. Federal Parlamentoya girmeyi başaramayan Alternatif Parti AfD ise bir puan kaybederek yüzde 5'e düştü. Yine seçimlerde barajı aşamayan liberallerin partisi FDP de yüzde 4 alabildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48