banner39

Alman halkının Merkel'e güveni arttı

Avro krizine rağmen Alman halkının çoğunluğu Başbakan Angela Merkel'e olan güvenlerini kaybetmedi, 2009'dan bu yana Merkel, halkın yüzde 68'lik oyunu alarak en iyi düzeye yükseldi.

Avrupa 02.08.2012, 13:42 02.08.2012, 13:44
Alman halkının Merkel'e güveni arttı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanların çoğunluğu, Avro krizinin vahim sonuçlar doğurabilecek en kötü bölümüne henüz gelinmediğine inandıkları halde, krizin aşılması konusunda Merkel'e karşı büyük bir güven içindeler. Alman Başbakan'ın koalisyon hükümetine olan destek de artıyor.

Alman birinci televizyon kanalı ARD tarafından yapılan anketlerde koalisyon ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP oylarını artırdı. CDU/CSU bir ay öncesine göre oylarını 1 puan artırarak yüzde 36'ya yükseldi. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD ise iki puan kaybederek yüzde 28'e düştü. Yeşiller 1 puan kaybetti ve yüzde 13'e düştü. Sol Parti de aynı şekilde 1 puan kaybederek yüzde 6'ya düştü. Korsanlar 1 puanlık bir artışla yüzde 8'e çıktılar. Bu düzeyde devam ederlerse 2013'te yapılacak genel seçimlerde rahat bir şekilde Federal Parlamentoya girebilecekler. FDP oylarını artırmakla birlikte yüzde 5'lik bir oranla barajı aşma riskini taşımaya devam ediyor.

MERKEL REKOR DÜZEYDE

Almanya'yı borç krizinden başarıyla kurtarma konusunda Almanların Başbakan Angela Merkel'e olan güveni 2009'dan bu yana rekor düzeye ulaştı. En sevilen politikacılar sıralamasında Merkel yüzde 68'lik bir çoğunlukla birinci sıradaki yerini daha da sağlamlaştırdı. İkinci sırada ise sosyal demokrat politikacı SPD'nin Fraksiyon Başkanı Frank-Walter Steinmeier yüzde 55'lik bir oyla yeralıyor. En az sevilen Alman politikacı ise yüzde 16'lık bir oyla Federal Ekonomi Bakanlığı görevini de yürüten FDP Genel Başkanı Philipp Rösler.

FDP'nin Federal Parlamentoya girememesi halinde, her üç Almandan birisi Hristiyan demokratların, sosyal demokratlarla büyük bir koalisyon kurmasını istiyor. Yalnızca yüzde 28'i CDU/CSU'nun Yeşillerle koalisyon kurmasından yana.

ARD haber programı 'Tagesthemen' tarafından Pazartesi ve Salı günleri yaptırılan ankette seçimler konusunda, yaşları 18'den yukarı toplam 1504 seçmene, diğer konularda ise toplam 1004 kişiye sorular yöneltildi.

Avronun kurtarılması konusunda kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 70'i, Merkel'in bu işin üstesinden gelebileceğini söyledi. Ancak bunlardan yüzde 84'ü Avro krizinin en kötü kısmının henüz gelmediğini düşünüyor. Yüzde 76'sı Avro birliğinin dağılmasının Almanya için ekonomik bakımdan taşıması çok ağır bir yüke neden olacağına inanıyor. Buna rağmen sadece üçte biri Yunanistan'ın Avro birliğinde kalmasından yana olduğunu söylüyor. Yüze 64'ü de Yunanistan'ın borç krizinin üstesinden geleceği kanaatini taşıyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?