Alman havalimanlarında ABD ajanları çalışıyor

ABD ajanları, Almanya'daki havaalanlarında hangi yolcuların uçağa bineceğini kontrol ediyorlar

Alman havalimanlarında ABD ajanları çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da sürekli olarak görev yapan Amerikan Güvenlik Servisi ve ABD Vatan Koruma Bakanlığı memurları, Alman havaalanlarında ve limanlarında kontrol yapıyorlar. Amerikan ajanlarının gösterdiği kişiler ABD'ye uçamıyor. Ayrıca Amerikan ajanları, limanlarda hangi konteynırların hangi gemilere yüklendiğini de takib ediyorlar.

CIA ve NSA ajanlarının dışında ABD Güvenlik Servisi ve Vatan Koruma Bakanlığı ile Göç ve Ulaşım Dairelerine bağlı olarak Almanya'da 50'den fazla devlet memuru diplomatik dokunulmazlık hakkına da sahip olarak çalışıyor. Bu ajanlar, adeta Alman polis ve gümrük görevlileri kadar yetkili. Kimlerin ABD'ye uçakla gidebileceğine onlar karar veriyor. Aynı zamanda limanlarda hangi konteynırın hangi gemiye yükleneceğine de yine onlar karar veriyor. Bazı kişileri tutuklama yetkileri dahi var.

Estonyalı haker Aleksandr S. bu şekilde Amerikan ajanları tarafından gözaltına alınarak Alman polisine teslim edilmiş. Kendi ülkesinden Bali'ye doğrudan uçak bulamadığı için Frankfurt üzerinden gitmeye karar veren Aleksandr, burada Amerikan ajanları tarafından kenara çekilerek sorgulanıyor. Kendisinin 'Jonny Hell' olup olmadığı soruluyor. Haker takma adı Jonny Hell olan Aleksandr 'evet' deyince, ABD Devlet Başkanını koruma servisinin ajanları onu gözaltına alarak Alman polisine teslim ediyor. Bali'ye tatile gitmek isteyen Aleksandr, Alman yetkililer tarafından daha sonra ABD'ye gönderiliyor. Estonyalı haker şimdi ABD'nin Ohio Eyaletindeki hapishanede. 2012'de yargılanan Aleksandr, kredi kartı dolandırıcılığı yaptığı gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkum edildi.

Federal Alman hükümetinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, aslında Amerikan ajanlarının Alman toprakları üzerinde bağımsız hareket etmelerinin yasal olmadığı bildirildi. Ancak Estonyalı haker Aleksandr, resmi olarak 'Alman polisi tarafından gözaltına alındı' şeklinde gösteriliyor. Federal İçişleri Bakanlığı, yabancı memurların bu operasyonda fiili müdahalesi bulunmadığını belirtti. Fakat havaalanında olayı görenler, Amerikan ajanlarının Aleksandr'a önce 'You are under arrest', yani 'Gözaltına alındınız' dediklerini, daha sonra Alman polisinin devreye girdiğini ifade ettiler.

ABD Güvenlik Servisi, aslında 1865 yılında, sahte para basan kalpazanları yakalamak için kurulmuştu. Daha sonra Devlet Başkanını koruma görevi de verildi. Şimdi ise internet üzerinden işlenen siber suçların takibini de üstlenmiş bir istihbarat kurumu. Estonyalı haker, bu kurumun banka bilgilerini çalmadığı halde kendisi hakkında ABD tarafından tutuklama emri çıkarılmış.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 17:49
banner53
YORUM EKLE

banner39