banner39

Alman holiganların beşte biri neonazi

Almanya'nın Saksonya Eyaletinde yapılan bir araştırmaya göre aşırı futbol taraftarı holiganların her beşinden birisi ırkçı neonazi.

Avrupa 13.02.2015, 11:18 13.02.2015, 11:47
Alman holiganların beşte biri neonazi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı Markus Ulbig, eyalette yaşayan holiganların yüzde 20'sinin neonazi olduğunu söyledi. Saksonya Eyalet Parlamentosunda Sol Parti tarafından verilen soru önergesini cevaplayan Eyalet İçişleri Bakanı Markus Ulbig, Saksonya'da toplam 160 kadar şiddet yanlısı neonazinin bulunduğunu da belirtti.

Ulbig'in yazılı olarak yaptığı açıklamada futbol kulübü 1. FC Lokomotive Leipzig taraftarlarından oluşan 'Scenario Lok' isimli holigan grubunun aşırı sağcı kategorisinde değerlendirildiğini kaydetti. Geçen yıl Ekim ayında dağıldığını bildiren grubun yaklaşık 70 üyesi bulunuyor. Bunlar arasında ırkçı parti NPD'den ya da mahalli neonazi örgütlerden bilinin kişiler de yeralıyor.

Aynı şekilde neonazi oldukları bilinen Dynamo taraftar grubunun 40, Chemnitzer FC taraftarlarından oluşan 'New Society' grubunun 50, 'Kaotic Chemnitz' grubunun da 50 kadar üyesi bulunuyor. New Society üyeleri arasında, geçen yıl Saksonya'da yasaklanan 'Nationale Sozialisten Chemnitz' isimli örgüt üyeleri de var. Leipzig'te yapılan ırkçı ve İslam düşmanı 'Legida' gösterilerine çok sayıda huligan da katılmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?