banner39

Alman hükümeti ırkçı partiyi kapattırmayacak

Alman hükümeti, ırkçı NPD'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayacak

Avrupa 21.11.2013, 18:23 19.03.2013, 16:54
Alman hükümeti ırkçı partiyi kapattırmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya hükümeti, aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayacak. 

Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, NPD'nin kapatılması için hükümetin başvuruda bulunmaması kararının dikkatli bir şekilde, tartılarak verildiğini söyledi.

Hükümetin aşırı sağla mücadeleyi bir kapatma davasıyla daraltmak istemediğini belirten Leutheusser-Schnarrenberger, ırkçı düşüncenin kapatma yoluyla savuşturulamayacağını kaydetti.

Alman bakan, 10 yıl önce bu partiye açılan davanın başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatarak, bunun bir uyarı olması gerektiğini belirtti.

Hükümetin, yarın yapılacak kabine toplantısında NPD'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmayacağı yönünde resmi bir karar alması bekleniyor.

Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi (Bundesrat) ise Aralık ayında NPD'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılması kararı almıştı.

Ayrca, Sosyal Demokrat Parti Başbakan adayı Peer Steinbrück, hükümetin bu konuda alacağı kararı yanlış bulduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?