banner39

Alman hükümeti NSA'nın faaliyetlerini biliyormuş

Alman Federal hükümetinin bir iç yazışmasında, en az 2013 yılına kadar NSA'nın Avrupa'daki hedefleri takip ettiğinden haberdar olunduğu belirtildi.

Avrupa 05.05.2015, 17:44 05.05.2015, 18:05
Alman hükümeti NSA'nın faaliyetlerini biliyormuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'de yayınlanan 'Frontal 21' programı çalışanlarından birine gösterilen federal hükümet iç yazışmasında, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın 2013 Ağustos ayına kadar Avrupa'da bazı hedefleri takip ettiğine dair bilgi bulunduğu bildirildi.

Bu yazıda verilen bilgilere göre, Alman istihbaratı BND, 26 Ağustos 2013 tarihi itibariyle NSA'nın Avrupalı politikacıların güncel e-mail adreslerini, AB kurumlarını ve aynı zamanda bazı Alman firma temsilcilerini de takip ederek bilgi topladığını tesbit etti. Yazıda bu çalışmaların Alman menfaatlerine ters düştüğü de kaydedilmiş.

Daha önce haftalık Spiegel dergisi ve 'Bild am Sonntag' gazetesi de BND'nin 2013 yılında, NSA tarafından kullanılan bazı arama kriterlerinin Avrupalı diplomat ve hükümet çalışanlarını takip etmek için kullandığını tesbit etiğini bildirmişti.

Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonu tarafından daha önce ifadesi alınan, federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU milletvekili Tankred Schipanski, 'Mitteldeutsche Zeitung' isimli gazeteye verdiği demeçte, NSA tarafından BND'ye verilen arama kritirleri listesinin açıklanmasını sakıncalı bulduğunu söyledi. Listede güvenlik politikası açısından çok hassas arama kriteri sözcüklerin yeraldığını belirten Schipanski, bunları açıklamanın ihanet sayılabileceğini kaydetti. Komisyondaki belgelere bakıldığında, Alman istihbaratı hakkında yapılan suçlamaların da yersiz olduğunu öne sürdü.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?