banner39

Alman hükümeti: Snowden'ı Rusya'da dinleyelim

Alman Federal hükümeti Snowden'ın Rusya'da sorulara cevap verebileceğini ve bunun ya doğrudan kendisiyle görüşerek ya da video konferansla yapılabileceğini düşünüyor.

Avrupa 03.05.2014, 13:07 03.05.2014, 13:07
Alman hükümeti: Snowden'ı Rusya'da dinleyelim

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Federal hükümet tarafından Federal Parlamento NSA Komisyonuna dün verilen bilirkişi raporunda, Amerikan istihbarat uzmanının Rusya'da doğrudan ya da video konferans aracılığıyla dinlenebileceği kaydedildi. Bir başka alternatif yol olarak Rus yetkililere gönderilecek yazılı soruların Edward Snowden'a ulaştırılmak suretiyle kendisinden cevap alınabileceği belirtildi.

Bilirkişi raporunda Snowden'a Almanya'da oturma izni verilmesinin ABD ile ilişkilere, sürekli ve ağır zararlar verebileceği, bunun da Federal Alman hükümetinin güvenlik çıkarlarına ters düştüğü bildirildi.

Ayrıca ABD'nin Snowden'ın Almanya'ya gelmesi halinde iade edilmesini taleb ettiği, iki ülke arasındaki iade anlaşmasına göre milletler hukukuna uygun olarak bu durumda Almanya'nın Snowden'ı ABD'ye teslim etmek zorunda olduğu ifade edildi. İade anlaşmasına göre Snowden'ın Almanya'da iltica başvurusu yapması ABD'ye teslim edilmesine hukuken engel olamıyor.

Federal hükümetin bilirkişi raporuyla ortaya koyduğu Snowden tutumu muhalefet parti Yeşiller tarafından tepkiyle karşılandı. Yeşiller milletvekili Hans-Christian Ströbele, Snowden'ın Almanya'da tanıklığının sağlanması için gerekirse Federal Anayasa Mahkemesine başvurmak istediklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?