Alman hükümetinden ABD'li ajan şirketlere iş

Amerikan bilgisayar şirketi CSC, ABD istihbarat kurumu NSA'ya yakınlığı ile bilindiği halde Alman Federal hükümetinden yıllardır iş alıyor

Alman hükümetinden ABD'li ajan şirketlere iş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman bakanlıklarının 5 yıldan beri Amerikan bilgisayar şirketi 'Computer Sciences Corporation' (CSC)'a bağlı olarak çalışan Almanya'daki şirketlere, rahatlıkla gizli belge ve bilgilere de ulaşabilecekleri işler verdikleri bildirildi. CSC, Amerikan şirketleri arasında NSA ile çalışanlardan en önemlisi olarak görülüyor. 'Süddeutsche Zeitung' ve NDR'in bildirdiğine göre bu şirket NSA için hazırlanan takib ve kayıt programlarının hazırlanmasına katıldı. Yine CSC'ye bağlı olarak çalışan bir şirket, Alman vatandaşı Halid El-Masri'nin CIA tarafından kaçırılmasına da yardımcı oldu.

CSC'nin şubeleri 2009 yılından beri Alman hükümeti tarafından toplam 25,5 milyon Avroluk iş aldılar. Bu işlerden biri Federal Kriminel Dairesi'nin kullandığı truva istihbarat programının kontrol edilmesiydi. Ayrıca Federal Adalet Bakanlığı'nın mahkemelerde elektronik belgeleme işlemini başlatmasına da yine CSC'ye bağlı şirket tarafından destek verildi. Bunların dışında CSC'ye verilen işlerin de bakanlıklar ve resmi kurumlar arasındaki şifreli iletişimin sağlandığı Federal hükümet ağı ile bağlantılı olduğu bildirildi.

Federal Alman hükümetine danışmanlık yapan eski haker Sandro Gaycken, birçok Amerikan şirketinin NSA ile ortak çalıştığını şimdi öğrendiklerini, bu alanda gözü kapalı güvenin çok yersiz olduğunu söyledi. CSC tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada 'güvenin korunması' gerekçesiyle işverenleri hakkında bilgi verilemeyeceği belirtildi.

Amerikan şirketi ile antlaşmaları yapan Federal Alman İçişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili herhangi bir bilgilerinin bulunmadığı, güvenlik bakımından hassas olan işler verilmeden önce yabancı şirketlerin güvenlik kontrolünden geçirildikleri belirtildi. Ayrıca yapılan antlaşmalarda 'gizli bilgilerin dışarıya verilmemesi' şartı bulunduğuna da dikkat çekildi.

NSA eski üst düzey yetkili çalışanlarından Thomas Drake, Amerikan istihbarat sektöründe çalışan, NSA ile yakınlığı bilinerek bu istihbarat kurumundan destek alan bir şirketin antlaşmalardaki sözlerine güvenmenin çok ahmakça bir tutum olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 14:14
banner53
YORUM EKLE

banner39