banner39

Alman hükumetinden 'otomobilde kartel' açıklaması

Almanya Hükumet Sözcü Yardımcısı Demmer, "Kartel makamları bağımsız bir şekilde iyi bir sebeple çalışıyor" dedi

Avrupa 24.07.2017, 18:27 24.07.2017, 18:27
Alman hükumetinden 'otomobilde kartel' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Hükumet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Almanya'daki otomobil firmalarının kartel oluşturduğu iddialarına ilişkin, "Kartel makamları bağımsız bir şekilde iyi bir sebeple çalışıyor.” dedi.

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi Volkswagen, Mercedes, Audi, BMW, Opel ve Porsche gibi otomobil üreticilerinin rekabeti engellemek için 20 yıldır kendi aralarında gizli çalışma guruplarında bir araya geldiğini, emisyon değerleri de dahil birçok konuda birlikte hareket ettiğini ve kartel oluşturduklarını öne sürmüştü.

Hükumet Sözcü Yardımcısı Demmer, Berlin’de yaptığı açıklamada, Alman otomobil sektöründeki kartel iddialarının araştırıldığını belirterek, "Kartel makamları bağımsız bir şekilde iyi bir sebeple çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Demmer ayrıca kartel iddiaların 2 Ağustos’ta Almanya’da düzenlenecek “Dizel Zirvesi”nde de gündeme geleceğini sözlerine ekledi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Sözcüsü Tanja Alemany ise Federal hükümetin, Avrupa rekabet kurulu yetkililerinin Alman otomobillerine karşı kartel iddialarını netleştirmesini beklediğini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun sorumlulukları paylaştırma noktasında öncülük edeceğini belirten Alemany, ayrıca Almanya Rekabet Kurumu'nun (Bundeskartellamt) incelemenin yalnızca bir kurum tarafından yapılacağı konusunda bilgi aldığını ifade etti.

Öte yandan, AB Komisyonu, Almanya'daki otomotiv üreticilerinin aralarında kartel oluşturup oluşturmadıklarını belirlemek üzere inceleme yapıldığını açıkladı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?