banner39

Alman ırkçı milletvekillerin mülteci ziyaretine izin

Almanya'da Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Anayasa Mahkemesi, ırkçı parti NPD milletvekillerinin mülteci yurdu ziyaretine izin verdi.

Avrupa 02.09.2015, 17:39 02.09.2015, 17:39
Alman ırkçı milletvekillerin mülteci ziyaretine izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti İçişleri Bakanı Lorenz Caffier tarafından, ırkçı parti NPD milletvekillerinin mülteci merkezini ziyaret talebleri geri çevrilmişti. Caffier tarafından geçen ay konulan ziyaret yasağı, Eyalet Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Mahkeme kararında, Caffier tarafından konulan yasakla eyalet milletvekillerinin bilgilenme ve kontrol haklarının ihlal edildiği, bunun eyalet anayasasına uygun olmadığı belirtildi. Caffier, milletvekillerin ziyaret talebini, partileri NPD'nin yabancı düşmanlığı politikasını neden göstererek reddetmişti.

Fakat Eyalet Anayasa Mahkemesi, mülteci merkezini ziyaret etmek isteyen her milletvekilinin ferdi olarak Eyalet İçişleri Bakanlığına müracaat etmesini şart koştu. Ayrıca ziyaretin ne zaman yapılacağı İçişleri Bakanı tarafından belirlenecek ve bazı şartlar da Bakan tarafından taleb edilebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?