banner39

Alman ırkçı partiden dehşet verici taleb

Alman ırkçı parti AfD Genel Başkanı Petry'nin sınırdan yasadışı geçen mültecilerin tümünün, ateş açılarak engellenmesi gerektiğini söylemesi üzerine politik çevrelerden tepki geldi.

Avrupa 01.02.2016, 11:14 01.02.2016, 11:14
Alman ırkçı partiden dehşet verici taleb

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

AB karşıtı ırkçı populist Almanya Alternatif Partisi AfD Genel Başkanı Frauke Petry, basına verdiği demeçte, ülkeye yasadışı yollardan girmek isteyen mültecilerin, kadın çocuk ayırt edilmeden ateş edilerek engellenmesi gerektiğini söyledi. Petry'nin sözlerine ilk tepkiler Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaleti muhafazakar partisi Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği CSU yönetiminden geldi.

Federal Parlamentoda CSU grup sözcüsü Max Straubinger, AfD'nin bir daha gerçek yüzünü gösterdiğini, sınırda mültecilere ateş edilmesi teklifinin hiçbir değer tanımamanın zirvesini oluşturduğunu belirtti. Bu tür önerilerin Almanya'da toplum içindeki huzuru bozduğunu ifade eden Straubinger, bu ifadelerin AfD'nin radikal düşüncelerini de açığa vurduğunu söyledi.

Petry'nin sınırdan yasadışı girmek isteyen mültecilerin polis tarafından vurulabileceğini ve bunun kanunda bu şekilde yeraldığını ifade eden sözleri, AfD Genel Başkan Yardımcısı tarafından facebookta bir mesajla tekrarlandı. Ancak Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch, 'Kadın ve çocukları ateş açarak mı engellemek istiyorsunuz?' sorusuna verdiği cevapta, önce 'evet' dedi. Daha sonra ikinci cevabında çocuklara silah doğrultmanın doğru olmadığını ve kanunun da izin vermediğini, fakat kadınların anlayış sahibi olduklarından silah zoruyla engellenebileceğini belirtti.

Hristiyan Demokratlar Birliği CDU Federal Teşkilat Başkanı Armin Laschet, haftalık 'Spiegel' dergisine verdiği demeçte, AfD'nin insan onuru, tedbirlerin orantısı ve hayata karşı olan saygı prensiplerini ihlal ettiğini söyledi. Laschet, AfD'nin temel hukuka, ülkenin ve medeniyetin değerlerine ihanet ettiğini kaydetti.

CDU Fraksiyon Başkanı Volker Kauder, AfD yönetiminin 'insanlık dışı' bir tutum sergilediğini, Petry'nin açıklamalarının bu partinin gerçek yüzünü, savaştan kaçarak buraya sığınan insanlara karşı aşağılayıcı tavrını ortaya koyduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi Federal Parlamento Fraksiyon Başkanı Katrin Göring-Eckardt, Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, ırkçı parti AfD'nin takibinin gerekip gerekmediğini gözden geçirmesini taleb etti.

Federal koalisyon hükümeti ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, haftasonu yaptığı açıklamada AfD'nin istihbarat tarafından takip edilmesini istemişti. Bunun üzerine Sol Parti'den Fraksiyon Başkanı Jan Korte, Gabriel'in eylemci tutumunu eleştirerek, AfD tarafından her hafta taleb edilen ikinci iltica paketini yerine getirmemesinin daha etkili olacağını belirtti.

Irkçı parti liderinin sınırda mültecilere ateş açılması teklifi Alman Polis Sendikası GdP tarafından da tepkiyle karşılandı. Genel Başkan Yardımcısı Jörg Radek, bu teklifin partinin radikal ve insanı aşağılayan gerçek yüzünü ortaya koyduğunu söyledi. Radek, kanunlardan hiçbirinde mültecilerin sınırı geçmeleri halinde silah zoruyla engellenmesine izin veren bir madde bulunmadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?