Alman ırkçı partiye televizyon boykotu

Alman ırkçı populist parti AfD'nin eyalet seçimleri için televizyonlarda yapılan düello programlarına katılamayacağı bildirildi.

Alman ırkçı partiye televizyon boykotu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Güncel anketlere göre Almanya genelindeki oy oranını yüzde 10'a kadar yükselten ırkçı populist parti Almanya Alternatif Partisi AfD'nin televizyonda yapılan aday düellosu programlarına katılamayacağı bildirildi. Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye bağlı SWR ve MDR'den yapılan açıklamada, Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Sachsen-Anhalt Eyaletlerinde yapılacak eyalet parlamentosu seçimlerine katılan AfD'nin televizyon programlarına katılmasına izin verilmediği belirtildi.

SWR Genel Müdürü Peter Boudgoust, Almanya'nın güneybatısındaki eyaletlerde yapılacak seçimlere katılan Sosyal Demokrat Parti SPD ile Yeşillerin adayları, ırkçı populist parti adaylarıyla aynı masada oturmak istemediklerini, AfD adaylarının gelmesi halinde kendilerinin katılmayacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Boudgoust, SWR'nin SPD ve Yeşillerin bu tutumunu doğru bulmadığını, ancak bu durumda AfD'nin düello programına katılmasına izin vermemekten başka çarelerinin olmadığını belirtti. Bu durumda SWR'de yapılacak düello programına yalnızca bu eyaletlerin meclislerinde sandalyesi bulunan parti adayları katılabilecek.

Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosunda Yeşiller, SPD, CDU ve FDP'nin milletvekilleri bulunuyor. Rheinland-Pfalz Eyalet Parlamentosunda ise SPD, CDU ve Yeşiller temsil ediliyor, Sachsen-Anhalt Eyalet Parlamentosunda ise CDU, SPD, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri var. Doğu eyaletindeki ARD'ye bağlı televizyon kanalı MDR'den de AfD'nin düello programlarına katılmasına izin verilmediği bildirildi.

AfD ve diğer bazı partiler tarafından eleştirilen SWR'in yeni uygulamasıyla Stuttgart'ta Sol Parti ve Mainz'da Sol Parti ile FDP'nin adayları da düello programının dışında tutuluyor. SWR'den yapılan açıklamada bu partilerin ve hedeflerinin tanıtımı için başka formatta televizyon programı yapılacağı kaydedildi.

AfD MÜLTECİ KRİZİNİ KULLANIYOR

Almanya'nın beş eyaletindeki mecliste milletvekilleri bulunan ırkçı populist parti AfD, son aylarda gündemden düşmeyen mülteci krizini suistimal ederek oylarını artırıyor. Mart ayında yapılacak eyalet seçimlerinde, Stuttgart, Mainz ve Magdeburg'ta meclise girmek için şanslı görünen AfD'nin son yapılan anketlerde oyları, Rheinland-Pfalz Eyaletinde yüzde 8, Baden-Württemberg'te yüzde 10, doğu eyaleti Sachsen-Anhalt'ta yüzde 15 olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39