banner15

Alman ırkçı terörist Zschaepe, Aralık'ta konuşacak

Alman ırkçı terör örgütü NSU davasında Zshaepe'nin ifade vermesi için yapılacak duruşma 8 Aralık tarihine ertelendi.

Alman ırkçı terörist Zschaepe, Aralık'ta konuşacak

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden, ırkç terör örgütü NSU davasında, 2,5 yıldan beri asıl zanlı olarak yargılanan ırkçı terörist Beate Zschaepe şimdiye kadar hiç konuşmadı. Dördüncü avukatı Mathias Grasel, geçen Çarşamba günü yapılması planlanan duruşmada, müvekkili tarafından hazırlanan yazılı bir açıklamaya okuyacağını bildirmiş, daha sonra mahkeme tarafından duruşma gelecek hafta Salı gününe tehir edilmişti.

Ancak şimdi Alman basınında çıkan haberlerde bir dahaki duruşmanın 8 Aralık'ta yapılacağı bildirildi. Zschaepe'nin yazılı açıklaması bu duruşmada avukatı Grasel tarafından okunacak. Bu arada ırkçı terörist Zschaepe'nin önceki üç avukatı görevden alınmaları için mahkemeye dilekçe verdi. Zschaepe de beşinci bir avukat taleb etti.

Zschaepe'nin beşinci avukatı Hermann Borchert, mahkemeye gönderdiği bir yazı ile şu anda tatil yaptığını bildirdi. Bu yüzden duruşma 8 Aralık tarihine ertelendi. NSU davasının önceki ertelenme nedeni ise Zschaepe ile birlikte yargılanan Ralf Wohlleben'in avukatları tarafından mahkeme yargıçlarının değiştirilmesini taleb eden bir başvurunun yapılmasıydı.

NSU ırkç terör örgütü on yıl boyunca Alman güvenlik kurumları tarafından bir türlü ortaya çıkarılamamış, bu süre içinde 8'i Türk 10 kişiyi katlederek, 15 banka soygunu ve Köln'de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Keupstrasse'de bir bombalı saldırı yapmıştı.

Zschaepe'nin mahkemede yargıçlar tarafından kendisine yöneltilecek sorulara vereceği cevaplar merakla bekleniyor. Avukatı Grasel, Zschaepe'nin yalnızca yargıçların sorularını cevaplandıracağını, müdahil avukatların sorularını cevaplandırmayacağını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 10:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35