Alman ırkçı teröriste 4. avukat verildi

Alman ırkçı terör örgütü NSU davasında yargılanan Zschaepe'ye dördüncü avukat verilmesi kesinleşti, genç avukatın dava dosyalarını incelemesi için duruşmalara ara verilip verilmeyeceği konusunda farklı yorumlar yapılıyor.

Alman ırkçı teröriste 4. avukat verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti başkenti Münih'te Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında yargılanan Beate Zschaepe için dördüncü bir avukat görevlendirildi.

Eyalet Yüksek Mahkemesi dün aldığı kararla, Zschaepe'nin taleb ettiği Mathias Grasel'i dördüncü avukat olarak görevlendirdi. İki yıldan fazla bir süredir devam eden ve 200'den fazla duruşma oturumu yapılan davada, Zschaepe ile üç avukatı arasındaki ilişkiler bozulmuş, Zschaepe avukatlarının kendisini tehdit ettiklerini öne sürmüştü.

Zschaepe, mahkemeye yazdığı 4 sayfalık bir mektupta, özellikle avukatı Anja Sturm'un görevden alınmasını istemiş, ancak mahkeme bu talebi geri çevirmişti. Zschaepe, Sturm'un kendisinin mahkemede konuşması halinde avukatlığı bırakmakla tehdit ettiğini bildirmişti.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinin bugünkü duruşmasında tanık ifadeleri alınma işlemi devam devam edecek. Davanın birinci suçlusu olarak yargılanan Zschaepe, yeraltı terör örtünün bir üyesi olarak, 8'i Türk 10 kişinin katledilmesi, iki bombalı saldırı ve 15 banka soygununa ortak olmakla suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39