Alman ırkçı teröristin annesi devleti suçladı

Alman NSU teröristlerinden Böhnhardt'ın annesi de yetkilileri suçladı, 1999'da oğlu cezasının azaltılması şartıyla teslim olmaya hazırken teklif geri alınmış.

Alman ırkçı teröristin annesi devleti suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden ırkçı terör örgütü NSU üyelerinden Uwe Böhnhardt'ın annesi Brigitte Böhnhardt, Münih'te devam eden mahkemede verdiği ifadesinde Alman yetkililieri suçladı. Brigitte Böhnhardt, Başsavcılığın ve Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının 1999'da iki defa sözlerinde durmadıklarını, aslında oğlunun teslim olmak istediğini söyledi.

Bayan Böhnhardt'ın verdiği bilgiye göre, eşi ile birlikte bir avukat aracılığıyla Başsavcılık ve Anayasayı Koruma ile görüşüldü ve Uwe Böhnhardt'ın cezasının azaltılması konusunda bir uzlaşmaya varıldı. Bu uzlaşma, NSU teröristlerinin cinayetlere başlamadan önce 1999 yılı başlarında yapılmış, ancak daha sonra Alman yetkililer bu anlaşmadan vazgeçmişler. Brigitte Böhnhardt, mahkemede verdiği ifadesinde, 'Yetkililer sözlerinde dursaydı, bütün bu cinayetlerin hiçbiri yaşanmayacaktı.' dedi.

NSU tetikçileri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe, 1998 yılında polis tarafından terör üçlüsüne ait boru bombalarının bulunmasından sonra yeraltına girerek ortadan kaybolmuşlardı. Daha sonra da on yıl boyunca bir türlü güvenlik kurumları tarafından bulunamayan ırkçı teröristler, bu süre içinde 8'i Türk 1'i Yunan 9 yabancıyı ve bir polis memurunu vurarak öldürdüler, çok sayıda banka soyarak bombalı saldırılar yaptılar.

Böhnhardt'ın avukatı aracılığıyla yapılan uzlaşmada ırkçı teröriste 10 yıl hapis cezası verilebileceği, teslim olduğu takdirde bu sürenin 5 yıla düşürülebileceği sözü verilmiş. Ayrıca hapiste iyi hali gözönüne alınarak 2,5 yılda da çıkabileceği belirtilmiş. Anne Böhnhardt, bu teklifi oğluna ilettiğini, oğlunun hapse geri dönmek istemediğini, ancak düşünebileceğini ve arkadaşlarıyla tekrar görüşmek istediğini söylediğini ifade etti.

Brigitte Böhnhardt, mahkemede verdiği ifadesinde eşiyle birlikte terör üçlüsüne 1998'de ve 1999 yılı başında yemek alabilmeleri için 500'er DM göndererek para yardımı yaptığını itiraf etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39