Alman ırkçı teröristten avukatlarına karşı suç duyurusu

Almanya'da ırkçı terör örgütü NSU davasının başzanlısı Zschaepe, avukatları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Alman ırkçı teröristten avukatlarına karşı suç duyurusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti başkenti Münih'teki Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden NSU davasında şu günlerde mahkeme daha çok başzanlı Beata Zschaepe ile üç avukatı arasında çıkan gerginlikle meşgul olmak zorunda kalıyor. Zschaepe, daha önce mahkemeye yazdığı 4 sayfalık bir mektupla avukatlarının görevden alınmasını istemiş, mahkeme tarafından bu talebi kabul edilmemişti. Ancak kendisi için dördüncü bir avukat görevlendirilmişti.

Şimdi Zschaepe, önceki üç avukatı Anja Sturm, Wolfgang Stahl ve Wolfgang Heer'in kendisiyle ilgili özel bilgileri dışarıya sızdırarak suç işledikleri gerekçesiyle haklarında suç duyurusunda bulundu. Eyalet Yüksek Mahkemesi savcısı Thomas Steinkraus-Koch, suç duyurusunun dün kendilerine ulaştığını onayladı.

Zschaepe suç duyurusunda özellikle Heer'in mahkemeye karşı yaptığı açıklamalarda kendisiyle ilgili özel bilgileri açığa vurduğunu belirtti. Pazartesi günü Eyalet Yüksek Mahkemesi Başyargıcı Manfred Götzl, Zschaepe'nin 3 avukatı ile görüşmeler yaptığını bildirdi. Zschaepe ise bu görüşmelerden haberinin olmadığını bildirdi.

Zschaepe'nin üç avukatından biri olan Stahl, kendileri hakkındaki iddiaların hiçbir dayanağının bulunmadığını, suç duyurusunun incelendiğini ve Başsavcılığın dava açma konusunda ne zaman karar vereceğinin belli olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 12:24
banner53
YORUM EKLE

banner39