banner15

Alman ırkçılar bu sefer bahçe yaktı

Berlin’de hobi amaçlı bahçecilik yapan ‘çok kültürlü’ bir grubun düzenlediği festivali sabote etmek için, 1600 metrekarelik bahçede hazırlanan sahne ırkçılar tarafından kundaklandı, gönderilen sms ile Norveçli Breivik’in serbest bırakılması talep edildi

Alman ırkçılar bu sefer bahçe yaktı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın başkenti Berlin’de belediyeden aldıkları yaklaşık 1600 metrekarelik bir yeşil alanda hobi olarak bahçıvanlık yapan bir grubun düzenlemek istedikleri ‘çok kültürlü bahçe festivali’ ırkçılar tarafından kundaklanarak sabote edildi. Festivalin davetiyelerinde yeralan cep telefonu numarasına sms’le tehdit mesajları gönderen ırkçılar, Neukölln semtindeki bahçede hazırlanan sahneyi yaktılar.

Hobi olarak bahçıvanlık yapanlardan bir kişi, çok kültürlü komşuluk yaptıkları bahçe faaliyetlerine devam edeceklerini, ırkçıların kendilerini korkutamayacaklarını söyledi. Sabotaj saldırısına rağmen yaklaşık 100 kişinin katılımıyla bahçe festivali yapıldı. Yangın sonucu yaklaşık 2 bin Avroluk bir hasar meydana geldi.

Nisan ayında belediyeden boş ve çöplük haline getirilmiş yeşil alanı alan 15 kadar hobi bahçeci, burayı temizleyerek çevrede oturanların burada domates, biber vs. sebzeleri yetiştirmesi için hazır hale getirdiler. Neukölln semtinin Kiez mahallesindeki bahçede değişik kültürlerden insanlar biraraya geliyor.

Festivalin ilanından sonra burada yeralan cep telefon numarasına bir telefon kulübesinden gönderilen sms’le şayet kutlamadan vazgeçmezlerse bombalı saldırı tehdidi yapıldı. Amatör bahçeciler bunun bir deli tarafından yapılmış bir şaka olduğunu sandılar, ancak daha sonra durumdan polisi haberdar ettiler. Geçen hafta gönderilen ikinci bir sms’le Norveç’te katliam yapan Breivik’in serbest bırakılması talep edildi. Bu yüzden bu tehditleri yapan kişilirin İslam düşmanı ırkçılar olduğu sanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35