banner39

Alman ırkçılar mültecilere sopalarla saldırdı

Almanya'nın birçok şehrinde ellerinde baseball sopalı ırkçılar, mültecilere saldırdılar. Suriye asıllı mültecilerin yaralandığı bildirildi. Ayrıca yine bir mülteci evi kundaklandı.

Avrupa 02.11.2015, 12:00 03.11.2015, 18:29
Alman ırkçılar mültecilere sopalarla saldırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da haftasonu ırkçılar tarafından yapılan sopalı saldırılarda birçok Suriyeli mülteci yaralandı. Doğudaki şehirlerden Magdeburg ve Wismar'da büyük gruplar halindeki ırkçılar baseball sopalarıyla saldırdılar.

Sachsen-Anhalt Eyaleti başkenti Magdeburg'ta 30 kadar neonazi tarafından yapılan sopalı saldırının Pazar sabahı sivil polisler tarafından izlendiği, saldırganların siyah giyimli oldukları bildirildi. Saldırganlardan yalnızca 24 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı. Polisin verdiği bilgiye göre bu kişi, hakkında yeterince delil bulunmadığı gerekçesiyle tekrar serbest bırakıldı.

Polis memurlarının müdahalesi sonucu kaçan saldırganlar polisleri de tehdit etti, polisler biber gazı kullanarak kendilerini savundular. Saldırıya uğrayarak yaralanan Suriyeli mültecileriden 26 ve 35 yaşındaki 2 kişi vücutlarındaki eziklikler ve yüzlerindeki yaralardan dolayı hastahaneye götürülerek acil serviste tedavi edildi.

Mecklenburg-Vorpommern Eyaletine bağlı Wismar şehrinde, mültecilerin geçici kaldığı spor salonunda yapılan ırkçı saldırılarda da yaralanan 2 Suriyeli, saldırganların maskeli olduklarını ve ellerinde baseball sopaları bulunduğunu bildirdi. Saldırıdan sonra kaçan kimliği belirsiz 20 neonazi hakkında 'Devlet Koruma Dairesi' tarafından inceleme başlatıldı.

Aşağı Saksonya Eyaletindeki bir mülteci yurdunu kundaklayan 43 yaşındaki Alman, polis tarafından tutuklandı. Hannover yakınlarındaki Sehnde şehrinde, mültecilerin kaldığı evin girişinde Pazar gecesi giriş kısmında yangın çıktı. Yakalanan kişinin evinde yapılan aramada, üç nüfuslu bir ailenin kaldığı evin bu kişi tarafından yakıldığına dair deliller bulundu.


ALMAN İSTİHBARATINDAN İÇ GÜVENLİK UYARISI

Alman iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, birinci televizyon kanalı ARD'ye verdiği demeçte, mültecilere karşı yapılan saldırıların 'demokrasi kültürü'ne yapıldığını, mülteci yurtlarının kundaklanmasının ülkenin iç güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Doğuda sopalarla mültecilere yapılan saldırılara değinen Maassen, bu saldırıların ferdi ya da küçük gruplar tarafından gerçekleştirildiğini, halkı kışkırtmaların ise ırkçı parti NPD ve aşırı sağcılar tarafından yapıldığını belirtti. Yabancı düşmanı söylemlerin bazılarını 'Bu sözleri şimdi eyleme dönüştürmeliyiz.' dedirttiğini ifade etti.

Suriye'den gelen mülteciler arasında IŞİD mensuplarının da sızmış olabileceği yönündeki ifadelerin yersiz olduğunu belirten Maassen, bu riskin çok düşük olduğunu, ancak mülteciler arasında savaş tecrübesi olan kişilerin bulunabileceğini kaydetti. Bunun da Selefi Müslümanlar tarafından suistimal edilebileceğini bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?