Alman ırkçıların yükselişi sürüyor

Alman ırkçı ve populist parti AfD'nin son ankete göre ülke genelindeki oy oranı yüzde 13'e yükseldi. Birkaç ay önce yapılan bir ankette AfD'nin oy oranı yüzde 10 gözüküyordu

Alman ırkçıların yükselişi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği karşıtı populist ırkçı parti Almanya Alternatif Partisi AfD, ülke genelindeki tırmanışını sürdürüyor. 'Bild' gazetesi tarafından yayınlanan bir ankette, bugün seçim olsa AfD'nin oylarının yüzde 13'ü bulacağı belirlendi.

'Insa' araştırma kurumu tarafından yapılan ankete göre, AfD bir hafta öncesine göre oylarını 0,5 puan artırdı. Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ise yüzde 32,5 ile bir hafta önceki durumunu korudu.

Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller bir hafta öncesine göre oylarını 0,5 puan artırarak, SPD yüzde 23'e, Yeşiller ise yüzde 10'a yükseldi. Sol Parti 0,5 puan kaybederek yüzde 9'a, liberal parti FDP de 0,5 puan kaybederek yüzde 6'ya düştü.

Insa 22 Ocak ile 25 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği anket için toplam 2047 seçmene sorular yöneltti.

Mart ayı ortasında, doğudaki Sachsen-Anhalt Eyaleti dahil, Almanya'nın 3 eyaletinde seçimler yapılacak. 'Mitteldeutsche Zeitung' isimli gazetenin bildirdiğine göre AfD'nin Sachsen-Anhalt teşkilatı başkanı Andre Poggenburg hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Poggenburg, mal varlığını beyan etmek üzere geçen yıl Kasım ayında Naumburg İdare Mahkemesi tarafından davet edilmiş, Poggenburg mahkemeye gelmemişti.

Gazetenin bildirdiğine göre Poggenburg, bir faturasını ödemediği için mahkeme tarafından haciz kararı alındı. Poggenburg, yaptığı açıklamada mali sıkıntısının bulunmadığını, şirketinin bu bölgede hiç kredi almayan nadir şirketlerden biri olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:24
banner53
YORUM EKLE

banner39