banner39

Alman iş piyasasının umudu kadınlar

Almanya’da 2025 yılına kadar 6,5 Milyon kalifiye işçi eksikliği olacağı tahmin ediliyor, önlem olarak daha çok kadının iş hayatına atılması planlanıyor

Avrupa 21.01.2011, 13:14 21.01.2011, 13:14
Alman iş piyasasının umudu kadınlar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da nüfusun giderek azalması ve insanların yaşlanması gelecekte 6,5 Milyon kalifiye işçi açığına neden olacak. Federal İş ve İşçi Bulma Kurumu bu soruna çare olarak kadınlar potansiyelini değerlendirmeyi planlıyor. Kadınların iş hayatına kazandırılmasıyla milyonlarca açığın kapatılması hedefleniyor.

İş Kurumu’nun hazırladığı 10 maddelik planla işçi ihtiyacı giderilecek. Öncelikle mesleki eğitimin ve iş piyasası politikasının iyileştirilmesiyle 2025 yılına kadar milyonlarca yeni kalifiye işçi piayasaya kazandırılacak. Hazırlanan plan noksansız uygulanabilirse kadınların iş hayatına kazandırılmasıyla 3 Milyon kalifiye işgücü temin edilebilecek.

İş Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Raimund Becker, ülkedeki potansiyelin görmezlikten gelinemeyeceğini söyledi. Ayrıca kurum öğrencilerin eğitimlerini bırakmalarını engelleyecek tedbirler alacak ve haftalık iş saatlerini iki saat uzatacak.

Ancak Becker bütün bu önlemlere rağmen dışardan kalifiye göç almadan iş piyasasındaki problemin nüfus gerilemesinden dolayı çözülemeyeceğini kaydetti. Becker, ekonomideki işçi noksanlığının ihtiyaca göre yönlendirilen 800 bin kadar kalifiye işçinin ülkeye getirilmesiyle giderilebileceğini ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?