Alman istihbarat başkanı Snowden'ı övdü

Alman iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen, gizli bilgileri sızdıran Snowden'ı övdü.

Alman istihbarat başkanı Snowden'ı övdü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, soğuk savaşın sona ermesinden sonra casusluğa karşı savunmanın hafife alındığını, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden sayesinde, karşı casusluğun öneminin tekrar hatırlandığını söyledi.

Maassen, Snowden'ın gizli bilgileri dünya kamuoyuna duyurmakla, Almanya'da casuslukla mücadele konusuna ışık tuttuğunu, bu yüzden kendisine minnettar olmak gerektiğini belirtti. Alman istihbarat şefi, iş çevrelerine uyanık olmaları çağrısı yaparak, çalışanlarını bu konuda uyarmalarını taleb etti. Maassen, sanayi casusluğunun çok büyük boyutlarda yapıldığına dikkat çekti.

Eski NSA istihbarat uzmanı Snowden'ın ele geçirdiği çok gizli belgeleri, İngiliz gazetesi 'The Guardian' ve Amerikan gazetesi 'The Washington', 2013 yılından itibaren yayınlamaya başladılar. Bunun üzerine Snowden hakkında, ABD'de casusluk yapmak suçundan dava açıldı. Snowden Rusya'ya kaçarak iltica taleb etti.

Snowden'ın sızdırdığı bilgiler arasında Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun dinlediği yeraldı. Bu hafta medyada 'WikiLeaks' kaynak gösterilen haberlerde NSA'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'i de dinlediği bildirildi. Ayrıca NSA Almanya'daki birçok federal bakanlığı ve bakanlık çalışanlarını da dinlemiş.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39