banner39

Alman istihbarat binası planları çalındı

Haftalık dergi ‘Focus’, Almanya’nın dış istihbarat teşkilatı BND’nin yeni yapılmakta olan bina planlarının çalındığını duyurdu

Avrupa 11.07.2011, 15:54 11.07.2011, 15:54
Alman istihbarat binası planları çalındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da yayımlanan haftalık dergi ‘Focus’un bildirdiğine göre Almanya’nın dış istihbarattan sorumlu teşkilatı BND’nin inşaası devam eden yeni binasının planları çalındı. BND binasının en gizli bölümlerini içeren planların çalınması dergi tarafından ‘büyük bir ayıp’ olarak nitelendi. Binanın içinde tasarlanan teknik ve lojistik merkez, acil çıkış yerleri, alarm sistemlerinin bulunduğu yerler, karşı terör sistemlerinin bulunduğu yerlerin planları, kapılar ve tavan kalınlıklarını içeren bilgiler ve kablo kanallarıyla ilgili bilgiler ‘Focus’un verdiği bilgiye göre bir yıl önce, binayı yapan şirketten çalındı.

BND güvenlik görevlilerinden biri, hırsızlıktan dolayı teşkilatın büyük bir maddi zarara uğradığını söyledi. Ayrıca BND’nin birlikte çalıştığı ortaklarına karşı büyük bir imaj kaybı yaşadığı da belirtildi. Partner teşkilatların bu olaydan sonra ortaklık gereği BND’ye gönderdikleri dosyaların ne kadar güvenli saklandığı konusunda Alman istihbaratına şüphe ile bakabilecekleri kaydedildi. Konuyla ilgili olarak hem BND’den hem de yaklaşık 1,6 Milyara malolacak binanın inşaasından sorumlu şirket hiçbir açıklamada bulunmadı.

Alman Başbakanlık Dairesi, hırsızlık haberinden sonra BND hakkında inceleme başlattı. BND’den bunun dışında yetkili güvenlik sorumlularından bir ‘güvenlik değerlendirmesi’ hazırlamaları talep edildi.

‘Focus’un verdiği bilgiye göre BND başkanı Ernst Uhrlau’un başını inşaat planlarının çalınmasından başka diğer bir konu daha ağrıtıyor. BND bölüm başkanlarından birinin bürosundaki bilgisayarına internetten porno filmleri indirdiği bildirildi. İstihbarat bilgisayarlarına dışarıdan ajan virüslerle siber saldırı ihtimali gözönüne alınarak internetten herhangi bir şey indirmeleri kesinlikle yasak. BND bu olayı araştırdıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?