banner15

Alman istihbaratı, Afgan mülteci çetesine karşı uyardı

Alman dış istihbaratı BND, Afgan mültecileri kaçıran çok organizeli profesyonel bir çetenin bulunduğunu, örgüt yapısının Avrupa'ya kadar uzandığını bildirdi.

Alman istihbaratı, Afgan mülteci çetesine karşı uyardı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman dış istihbaratından sorumlu Federal Haber Alma Servisi BND, Afganistan'dan insan kaçıran profesyonel bir kaçakçı ağının bulunduğunu, çetenin yapılanmasının Avrupa'ya kadar uzandığını bildirdi.

Alman medyasında konuyla ilgili çıkan haberlerde, BND Başkanı Gerhard Schindler'in Berlin'de kamuya kapalı bir toplantıda, sözkonusu ağın Türkiye üzerinden Yunanistan, İtalya ve Fransa'ya kadar ulaştığını söylediği bildirildi. Schindler, BND'nin bu güzergah üzerindeki alt yapıyı analiz ettiğini belirtti.

Afganistan'da politik ve ekonomik durumun giderek olumsuz bir hal aldığını ifade eden Schindler, Taliban'ın sürekli ilerlediğini, Suriye, Irak, Libya, Yemen ve Somali'de olduğu gibi, aşiretlerin, milislerin ve terör gruplarının zamanın vurguncuları olduğunu kaydetti.

Afganistan'daki istikrarsızlık ve buradan gelen mülteci sayısının artması nedeniyle ABD ve diğer NATO üyesi ülkeler gibi Almanya da buradaki askeri varlığını sürdürmek istiyor.

Suriye ve Irak'taki IŞİD'e de değinen BND Başkanı Schindler, yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkan terör milislerinin, Suriye ve Irak'ta giderek devlet iddiasında bir yapılanmaya dönüştüğünü belirtti.

IŞİD emirlerinin bölgedeki idari yapıyı ele geçirdiklerini ifade eden Schindler, buralarda insanlara çok vahşice ve gayri insani davrandıklarını kaydetti. Tüm dünyadan IŞİD'e katılanlar olduğunu bildiren Schindler, Almanya'dan yaklaşık 700 kişinin, tüm Avrupa'dan ise 3 bin 500'den fazla kişinin IŞİD'e katıldığını söyledi.

BND Başkanı Schindler, Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde de milliyetçi akımların büyüdüğünü bildirerek uyardı. Schindler bu ülkelerde milliyetçilerin hem ideolojik olarak, hem de askeri olarak donandıklarını, bu yapıların batıya karşı bir düşünce içinde bulunduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35