banner39

Alman istihbaratı BND hakkında inceleme başlatıldı

Alman dış istihbaratı BND'nin suç işleyip işlemediğini araştırmak için Federal Başsavcılık tarafından inceleme başlatıldı.

Avrupa 02.05.2015, 12:51 02.05.2015, 12:51
Alman istihbaratı BND hakkında inceleme başlatıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin Amerikan istihbarat örgütü NSA ile birlikte, Avrupa'da yasadışı çalışmalar yaptığı yönündeki bilgilerin ortaya çıkmasından sonra Federal Başbakanlığın bundan haberder olup olmadığı tartışılıyordu. BND'nin yasadışı hareket edip etmediğini tesbit edilmesi için Federal Başsavcılık tarafından inceleme başlatıldı.

Federal Başsavcılık sözcüsü dün Karlsruhe'de yaptığı açıklamada, haftalık 'Spiegel' dergisinde çıkan haberi de onaylayarak, inceleme yapılması yönünde Başsavcı Harald Range'nin talimat verdiğini bildirdi.

Sözcü ilk aşamada, BND çalışmalarında Federal Başsavcılığın yetki alanı içine giren bir suç işlenip işlenmediğinin belirleneceğini söyledi. Alman kanunlarına göre casusluk ve vatana ihanet suçlarıyla ilgili soruşturma yapma görevi Federal Başsavcılığın yetki alanı içinde yeralıyor.

Alman basınında bir hafta önce çıkan haberlerde BND'nin, Amerikan istihbarat örgütü NSA ile birlikte Avrupalı şirketler ve politikacıları takip ve haklarında bilgi kayıt çalışmaları yaptığı ortaya çıkmıştı. Ancak bu çalışmaların hangi boyutlarda yapıldığının ayrıntıları tam olarak açığa çıkmadı. 'Bild am Sonntag' gazetesindeki bir habere göre AB ve Fransa'nın yanısıra Avusturya hakkında da bilgi toplandı.

BND'nin Bavyera Eyaletindeki Bad Aibling şehrinde bulunan dinleme merkezinde, NSA tarafından verilen arama kriterleri arasında Federal Daire anlamındaki 'Bundesamt' kelimesinin de bulunduğu ve bunun Avusturya resmi daireleri için de geçerli olduğu kaydedildi.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin yaptığı araştırmalara göre, 2013'te bir BND çalışanı, 'diplo', 'bundesamt', ve 'gov' kavramlarını kullanarak arama ve takip çalışmaları yaptı. Bu arama kriteleri, çoğunlukla yabancı kurumlara yönelik casusluk çalışması yapıldığını gösteriyor. Bunların birçoğunun Fransız diplomatlara, AB kurum ve çalışanlarına ait e-mail adreslerini takip ve kaydetmek için kullanıldığı tahmin ediliyor.

Spiegel haberine göre, 14 Ağustos'ta 2013'te BND çalışanı bu kriterleri tesbit ettiğini sorumlu yöneticiye bildirerek, ne yapması gerektiğini sordu. Sorumlu kişi de bunları derhal silmesi talimatını verdi.

STEİNMEİER KONUNUN ACİLEN AYDINLANMASINI TALEB ETTİ

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Slovenya'nın başkenti Lyublyana'da yaptığı açıklamada, BND ile ilgili suçlamaların hızlı bir şekilde incelenerek, konunun aydınlanması gerektiğini belirtti. Bu çalışmanın Federal Parlamento NSA Komisyonu ve Parlamento Denetleme Kurulu tarafından yapılması gerektiğini savundu.

Diğer taraftan BND'nin İngiliz istihbarat örgütü GCHQ tarafından teklif edilen bir takip ve kayıt sistemini kullanarak, Alman Telekom'un Frankfurt'taki bilgi merkezine sızmayı planladığı bildirildi.

Bu sistemle BND çalışanları Almanya'dan geçen tüm iletişim bilgilerini toplayacak ve toplanan ham bilgiler İngiliz istihbaratına aktarılacaktı. Buna karşılık GCHQ de Alman istihbaratına dışardan topladığı bilgileri verecekti. BND'nin 'Monkeyshoulder' (Maymun omuzu) adı verilen bu operasyona üçüncü ortak olarak da Amerikan istihbaratı NSA'yı katmak istediği bildirildi.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?