banner15

Alman istihbaratı Iraklı ajanları görmezden geldi

Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin Iraklı ajanların Almanya'da yaptıkları silah alışverişinden haberi olduğu, ancak ilgili bakanlıkların bir şey bilmediği belirtildi.

Alman istihbaratı Iraklı ajanları görmezden geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 3 yıl önce Iraklı ajanların gerçekleştirdiği silah alımı, Federal hükümeti konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda bıraktı. Açıklamada Iraklı 9 ajanın Almanya'ya gelerek silah siparişi verdiklerini, dış istihbarattan sorumlu BND'nin de bildiği belirtildi.

2011'de Almanya'nın Krefeld şehrine gelen Irak Ulusal İstihbarat Servisi INIS'e mensub 9 Iraklı ajan, burada 'Schmeisser' isimli bir silah şirketiyle görüşmüş ve 40 milyon dolar değerinde makinalı tüfek siparişi vermiş.

Federal hükümet sözcüsü, Federal Haber Alma Servisi BND'nin de sözkonusu silah alımından haberdar olduğunu söyledi. Ancak silah ihracatına izin veren siyasi merciler olarak Federal Başbakanlık, Federal Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığı kaydedildi. Fakat Iraklı 9 ajanın vizeleri Almanya'nın Bağdat Büyükelçiliği tarafından verilmişti.

Sol Parti Federal Parlamento milletvekillerinden Jan van Aken, ortaya çıkan bu çelişkiyi hayretle karşıladığını ve BND'nin yabancı ülke istihbaratlarının Almanya'daki silah alımlarında hangi rolü üstlendiğini merak ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35