banner39

Alman istihbaratı NSA gibi olacak...

Alman dış istihbaratından sorumlu BND, sosyal ağlarda anında takip yapabilmek için teknik donanımını modernleştiriyor.

Avrupa 31.05.2014, 12:46 31.05.2014, 15:41
Alman istihbaratı NSA gibi olacak...

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın dış istihbaratından sorumlu Federal Haber Servisi BND, sosyal ağlarda gerçek zamanlı takibat yapabilmek için teknik techizatını modernleştirmek istiyor. Alman basınında çıkan haberlerde, modernleştirme çalışmasının 300 milyon Avroluk programın bir parçası olduğu bildirildi.

'Stratejik İnsiyatif Tekniği' (SIT) isimli programla 2020 yılına kadar, ağırlığı internet olmak üzere takip ve kayıt programları dijital teknikle donatılacak. Telekomünikasyon iletişiminde takibat ve kayıt işlemlerinde BND, öncelikle Amerikan istihbarat örgütü NSA ve İngiliz istihbarat örgütü GCHQ'yu örnek alıyor. 300 milyon Avroluk program kapsamında 'Gerçek zamanlı stream bilgileri' başlığı altında internetteki sosyal ağlara odaklanılarak, sosyal platformlardaki bilgiler anında değerlendirilecek. Yeni sistemle, Almanya'nın dışındaki ülkelerdeki gelişmeler, halkların görüş ve tutumları anında BND merkezlerine aktarılacak.

BND tarafından hazırlanan programda, kurumun geniş kapsamlı olarak modernleştirilmesi için 5 bölümden bahsediliyor. Federal Parlamentoya gönderilen yazıda, modernleştirme çalışması yapılmadığı takdirde, Alman istihbarat kurumunun, İspanya ve İtalya'dan daha geride kalacağı belirtildi.

Normal internet ve uzaktan takip çalışmalarında, bilgilerin çok yüksek miktarlarda artması nedeniyle, bu bilgilerin analizi için meta bilgilerinin elde edilmesi gerekiyor. Meta bilgileri kim, ne zaman, kiminle bağlantıya girmiş, görüşmüş gibi bilgileri içeriyor. BND yazısında bu bilgileri elde etmenin, görüşmelerin içerikleri hakkında bilgi sahibi olmaktan daha önemli olduğu ifade edildi. BND, meta bilgilerini İngiliz istihbaratı GCHQ ve Amerikan istihbaratı NSA gibi kaydedip, analiz etmek istiyor.

SİBER SALDIRILARA KARŞI DA YENİ PROGRAMLAR

Alman dış istihbaratı BND yenileme çalışmaları kapsamında siber savaşta savunma sistemleri içeren yeni programlar hazırlamayı da planlıyor. Bu programlar biyometri ve otomatik yüz tanıma tekniklerini de içeriyor. Yeni programlarla BND, düşman saldırılarını daha hızlı tanıyabilecek ve yurtdışındaki ajanlarını daha iyi koruyabilecek.

Geliştirilecek yeni bilgisayar programı, BND ajanlarının internetteki resimlerini tanınmaz, ya da istenilen farklı bir görünüme sokabilecek. Böylece Alman ajanlar dış ülkelerde tanınmadan rahatça çalışabilecek ve sınır kontrollerinde problem yaşamayacak.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?