banner39

Alman istihbaratı NSA için Avrupa'ya ihanet etmiş

Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonu tarafından ifadesi alınan dış istihbarattan sorumlu BND yetkililerinin yalan söyledikleri ve Amerikan istihbaratı NSA ile sıkı bir işbirliği yaptıkları ortaya çıktı

Avrupa 24.04.2015, 17:20 24.04.2015, 18:19
Alman istihbaratı NSA için Avrupa'ya ihanet etmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin yıllarca Avrupa'daki önemli hedefler hakkında, Amerikan istihbaratı NSA'nın bilgi toplamasına yardım ettiği bildirildi. BND, işbirliği kapsamında NSA'dan gelen IP adresleri ya da cep telefon numaraları ile, Avrupa'nın menfaatlerine ters bazı seçiciler (selektör) kullanılarak iletişim bilgileri, görüşme içerikleri toplayarak, elde ettiği bilgileri NSA'ya verdi.

Federal Alman Parlamentosu NSA Komisyonunun kamuoyuna duyurduğu bilgilere göre, BND tarafından NSA'ya, silah üreticileri EADS, Eurocopter ya da Fransız yetkililer hakkında bazı bilgiler verildi. Bazı milletvekilleriyle ilgili bilgilerin de gönderildiği tahmin ediliyor.

2008 yılından bu yana bu tür seçicilerin BND çalışanlarının dikkatini çektiği, ancak Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgilerin dünya kamuoyuna duyurulmasından sonra bu seçicilerin daha çok göze çarptığı ortaya çıktı. İlk incelemede Avrupanın ve Almanya'nın menfaatlerine ters bu türden 2 bin seçici tesbit edildi. Federal Parlamento Komisyonu tarafından yapılan ikinci incelemede ise 40 bin seçici belirlendi.

Federal Başbakanlık Başkanı Peter Altmaier, istihbarat kurumlarını denetleyen Parlamento kurulunu ve NSA Komisyonunu durumdan Çarşamba günü haberdar etti. Bu sırada BND Başkanı Gerhard Schindler oturuma alınmadı.

BND, BİLGİLERİ BAŞBAKANLIKTAN SAKLADI

Olayda skandal olan diğer bir durum ise, 2013 Ekim ayında birçok bilgi ortaya çıktığında BND'nin önemli belgeleri Federal Başbakanlık'tan, Federal Parlamento Denetleme ve Koordinasyon Kurulu'ndan da saklaması. Belgeleri yetkili kurumlara vermek yerine, kendi alt bölümlerine NSA ile işbirliğini bırakmaları talimatı vererek asıl konuyu unutturmaya çalıştı. Asıl skandal ise BND'nin Federal Parlamento NSA Komisyonuna sürekli yalan söylemesiydi.

Son aylarda gerek BND ile Federal Başbakanlık ve gerekse BND ile NSA Komisyonu arasında sert tartışmalar yaşandı. Bu tartışmalarda üzeri karartılarak okunamaz hale getirilen belgeler, Komisyon üyelerinin dışarıya bilgi sızdırmaları, ya da Komisyonu etkilemek için Federal hükümetin bazı medya organlarına bilgi verdiği gibi konular gündeme geldi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?