Alman istihbaratı NSU taklitçilerine karşı uyardı

Alman iç istihbaratından sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın istifa eden başkanı Fromm, gelecekte neonazi terör örgütü NSU'nun eylemlerine benzer bazı olayların görülebileceğini belirterek uyardı.

Alman istihbaratı NSU taklitçilerine karşı uyardı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın iç istihbarat teşkilatı Federal Anayasayı Koruma'nın mustafi başkanı Heinz Fromm'un görevden ayrılmadan önce yönetiminde hazırlanan son rapora göre Almanya'da gerek aşırı sağ gerekse aşırı solda büyüme görüldü. Ayrıca raporda doğuda ortaya çıkan neonazi terör örgütü NSU tarafından 9 yabancı asıllı işletmecinin ve bir polis memurunun öldürüldüğü cinayetlere benzer eylemlerin de yaşanabileceği konusunda bir uyarı yapıldı.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ve Heinz Fromm tarafından Berlin'de basına açıklanması beklenen 2011 raporunda, 'Yabancı düşmanlığı aşırı sağ terörün temel unsurunu teşkil ettiğinden benzer eylemleri taklit edenler olabilir.' ifadesi yeraldı.

Rapora göre şiddet eylemine hazır ırkçıların sayısı bir yıl önce 9 bin 500 iken 2011'de 9 bin 800'e çıktı. Aşırı sağcıların yaptıkları gösteri sayısı da 240'tan 260'a yükseldi. Neonaziler tarafından işlenen suçların oranı da yüzde 3 oranında arttı.

Bild gazetesinin istihbarat raporunu kaynak göstererek verdiği habere göre aşırı soldaki şiddet eylemlerinde de yüzde 20 oranında bir artış görüldü. Die Welt gazetesinin rapora dayanarak kullandığı ifadelerde ise, selefilerin de 'dinamik bir hareket' olarak değerlendirildiği bildirildi. Selefi grup şiddete hazır İslamcılığın toplanma havuzu olarak nitelendi.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm, bu ay sonundan itibaren görevine veda ediyor. Neonazi terör örgütü NSU ile ilgili istihbarat teşkilatındaki büyük ihmal ve hatalardan dolayı Fromm, istifa ederek görev süresi dolmadan ayrılmak istedi. Fromm'un yerine, Federal İçişleri Bakanlığında terörle mücadele masasını yöneten Hans-Georg Maassen getirilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 13:49
banner53
YORUM EKLE

banner39