banner39

Alman istihbaratı, yeniden NSA ile çalışmaya başladı

Amerikan istihbarat örgütü NSA ile Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin, Almanya'nın Bad Aibling şehrindeki dinleme merkezinde tekrar birlikte çalışmaya başladıkları bildirildi.

Avrupa 09.01.2016, 11:45 09.01.2016, 12:33
Alman istihbaratı, yeniden NSA ile çalışmaya başladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İnternet üzerinden yapılan iletişimlerin takibi için Alman Haber Servisi BND ile Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA arasındaki işbirliği yeniden başladı. Alman haber ajansı dpa'nın bildirdiğine göre, Almanya'nın Bavyera Eyaletine bağlı Bad Aibling şehrindeki dinleme merkezinde öncelikle Afganistan, Suriye, Irak ve Libya izleniyor. Dinleme merkezi ile çok sayıda Uluslar arası uydu arasında bağlantı bulunuyor.

Alman ve Amerikan istihbarat örgütleri arasında yıllar önce yapılan bir anlaşmayla Bad Aibling'de elde edilen bilgilere Amerikan istihbaratının da ulaşımına izin verilmişti. Amerikan istihbaratı NSA, internet üzerinden e-mail adresleri, telefon numaraları, bilgisayarların kullanıcılarını tesbit etmeye yarayan IP adreslerini takip etmek için BND'ye bazı belirleyici sözler ihtiva eden 'selektör' (seçici) listeleri verdi. Bu listelerle dev bilgi yığınları arasında tarama yapılarak şüpheli bilgiler ortaya çıkarılıyor.

SKANDAL ORTAK ÇALIŞMAYI DURDURMUŞTU

Yıllar boyunca bu şekilde milyonlarca seçici kelimeler NSA'dan BND'ye verilerek istenilen bilgilere ulaşım sağlandı. Bu ortak çalışmanın asıl amacı sözde terörle mücadele idi. Ancak daha sonra Amerikalıların bu yoldan Avrupa'daki politikacılar ve şirketler hakkında bilgi topladıkları ortaya çıktı. 2015 Mayıs ayında skandalın büyümesi nedeniyle Alman istihbaratı NSA ile işbirliğini durdurdu.

BND'ye karşı, Amerikan istihbaratına Almanya dahil Avrupa'daki politikacılar ve şirketler hakkında bilgi ihtiva eden dataları da vermesi nedeniyle geçen yıl Mayıs ayı başında Federal Başsavcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı.

O sıralarda Alman basınında yeralan haberlerde, NSA'nın AB ve Fransa ile birlikte Avusturya hakkında da bilgiler topladığı bildirildi. NSA'nın BND'ye verdiği seçici listelerinde 'bundesamt', 'diplo', 'gov' gibi sözlerin de bulunduğu gazetelerde konuyla ilgili verilen haberlerde belirtildi.

Bu arama kritelerinin, çoğunlukla yabancı kurumlara yönelik casusluk çalışması yapıldığını gösterdiği ortaya çıktı. Bunların birçoğunun Fransız diplomatlara, AB kurum ve çalışanlarına ait e-mail adreslerini takip ve kaydetmek için kullanıldığı tahmin ediliyordu.

Şimdi yeniden başlayan ortak çalışma için Amerikalıların BND'ye gönderdikleri seçici kelimelerin niçin kullanıldığını açıklayan bilgiler de gönderdiği bildirildi. Böylece Alman istihbaratına anlaşmaya ters olabilecek işbirliğini geri çevirme imkanı verildi. Alman Federal hükümet çevrelerinden edinilen bilgiye göre, şimdiye kadar BND, Amerikalılardan gelen hiçbir seçici kelimeyi geri çevirmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?