banner39

Alman istihbaratına göre Ukrayna'da 50 bin ölü var

BM verilerine göre Ukrayna'da şu ana kadar 5 bin kişi hayatını kaybetti; ancak Alman istihbaratına göre bu sayı gerçek sayının sadece onda biri.

Avrupa 09.02.2015, 13:47 09.02.2015, 15:01
Alman istihbaratına göre Ukrayna'da 50 bin ölü var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa ile Rusya arasında restleşmeye sahne olan Ukrayna adeta bir “iç kanama” yaşıyor. Alman istihbaratı, Ukrayna’da şimdiye kadar 50 bin asker ve sivilin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Kaybın açıklanan verilerin 10 katı olduğu ancak medyaya tek haneli rakamlar olarak yansıtıldığı iddia edildi.

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar ile hükümete bağlı güçler arasında aylardır devam eden çatışmalarda yaşanan kaybın çok daha büyük olduğu iddia ediliyor.

Alman Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesi, Avrupa ile Rusya arasındaki gerilimde arada kalan Ukrayna'da şimdiye kadar yaklaşık 50 bin asker ve sivilin hayatını kaybettiğini yazdı. Gazetenin Alman istihbarat çevrelerine dayandırarak yayımladığı haberine göre, her gün onlarca kişi hayatını kaybettiği halde, ölü sayıları medyaya tek haneli rakamlar olarak yansıyor.

Söz konusu rakam Birleşmiş Milletler'in tahminlerinin ve Ukraynalı yetkililerin verdiği rakamların yaklaşık 10 katı düzeyinde.

Birleşmiş Milletler'in (BM) tahminlerine göre, geçen yıl Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda yaklaşık 5 bin 360 kişi hayatını kaybetti.

Ukraynalı yetkililerin verdiği bilgilere göre ise çatışmalarda yaklaşık bin 200 asker ve 5 bin 400 sivil hayatını kaybetti.

Yaklaşık 1 milyon Ukraynalı da evlerini terk ederek ülke içinde yer değiştirdi. Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da ise 17 bin kişi evlerinden oldu. 600 bin Ukraynalı'nın da Rusya başta olmak üzere komşu ülkelere sığındığı açıklandı.

GÖZLER MİNSK'TE

Bu arada Ukrayna'da çatışmalar son günlerde artış gösterirken Avrupalı liderler ülkedeki krize çözüm bulunması için Ukrayna ve Rusya yönetimi arasında mekik dokumaya başladı. Liderler arasında geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen görüşmelerin ardından gözler Çarşamba günü Minsk'te yapılması planlanan Ukrayna zirvesine çevrildi. 

HAFTASONU TELEKONFERANS ZİRVESİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in,Ukrayna'daki krizin çözümü için Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telekonferans yöntemiyle görüştüğü bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in yazılı açıklamasında, liderlerin, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilaf için kapsamlı çözüm bulma çabaları çerçevesinde önlemler paketi üzerinde çalışmalarını sürdürdükleri ifade edildi.

Bu çalışmalara, çarşamba günü Minsk'te zirve düzenleme hedefiyle bugün Berlin'de devam edileceğine belirten Seibert, Minsk Anlaşması'nı imzalayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya, Ukrayna ve ayrılıkçılardan oluşan temas grubunun temsilcilerinin de çarşamba gününe kadar Minsk'te bir araya geleceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?