banner15

Alman istihbaratının İslamcı raporuna uzman eleştirisi

Alman İslam araştırmacısı, Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının 2013 raporundaki İslamcılarla ilgili bölümünü 'çok dramatize edilmiş' olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Alman istihbaratının İslamcı raporuna uzman eleştirisi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Kültür bilimleri ve İslam uzmanı Werner Schiffauer, Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının 2013 raporunda işaret ettiği terör tehlikesini görmekle birlikte, İslamcılar konusundaki belirlemeleri çok abartılı ve 'dramatize' edilmiş bulduğunu söyledi. Birkaç engellenmiş terör eylemi olmasına rağmen, 'İslamcı terör' en büyük tehlikeyi oluşturuyor ifadesini doğru bulmadığını belirten Schiffauer, 'Selefilik' kavramının raporda hiç fark gözetilmeden ele alındığını, yalnızca şiddet yanlısı ve politik selefilerin tanındığını kaydetti.

Almanya'nın doğusundaki Frankfurt/Oder Viadrina Avrupa Üniversitesi profesörlerinden Schiffauer, İslamcı kaydı altında, çok dindar olmalarına rağmen kesinlikle her türlü politikadan uzak duran ve şiddete karşı çıkan büyük bir kitlenin gözardı edildiğini bildirdi.

Suriye'den dönenlerin de farklı ele alınması gerektiğini ifade eden Schiffauer, Almanya'dan gidip IŞİD'la birlike savaşa katılan birçok Müslüman olmasına rağmen, büyük çoğunluğun Lübnan ve Türkiye üzerinden savaş mağdurlarına insani yardım yapmak amacıyla bölgeye gittiklerini söyledi.

Anayasayı Koruma Teşkilatının İslamcıların sayısını 43 bin olarak ortaya koymasını da eleştiren Alman uzman, bu rakamın 31 binini Milli Görüş mensuplarının oluşturduğunu ve bu teşkilatın hiçbir zaman şiddet eylemi yapmadığının yine Alman istihbaratı tarafından tasdiklendiğini belirtti.

ALMAN İSTİHBARATININ İSLAMCI POTANSİYEL DÖKÜMANI

Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı, 2013 raporunda Almanya'da yaşayan Müslümanlar arasında 'potensiyel İslamcı personel' olarak nitelediği kişilerin sayılarını şu şekilde belirledi:

El-Kaide: Kesin rakam verilemiyor.

İslamcı Kürt Teşkilatı El-Ensarul İslam: Kesin rakam verilemiyor.

Özbekistan İslam Hareketi: Kesin rakam verilemiyor.

Selefi gruplar: 5 bin 500

Hizbullah: 950

HAMAS: 300

Kuzey Kafkas Ayrılıkçı Hareketi (NKSB): 250

Türkiye Hizbullah: 350

Hizbi İslami Afganistan: 200

Hizbuttahrir: 300

Müslüman Kardeşler: 1300

Tebliğ Cemaati: 700

Hamburg İslam Merkezi: Kesin rakam verilemiyor.

IGMG Milli Görüş: 31 bin

Diğerleri: 2 bin 340

Toplam: 43 bin 190

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48