banner39

Alman istihbaratının Milli Görüş raporu tutarsız

Almanya'da Milli Görüş Teşkilatı İGMG hakkında iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan raporun tutarsız olduğu belirtiliyor

Avrupa 18.02.2014, 17:01 18.02.2014, 17:22
Alman istihbaratının Milli Görüş raporu tutarsız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan 2012 raporunda Milli Görüş Teşkilatının 'İslamcı aşırı' bir hareket olarak kaydedilmesinin doğru olmadığı, İGMG'nin ülkenin yasal İslamcı hareketi olarak en anlamlı organizesi olduğu belirtildi.

Alman basınında çıkan haberde İGMG'nin ılımlı ve diyaloğa hazır bir kuruluş olduğu ifade edilirken, ancak içinde kapalı bir sistemin işaretlerini taşıdığı kaydedildi. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı raporunda, İGMG'nin Almanya'da 31 bin üyesi bulunduğunu ve bağlılarının çok daha büyük bir kitle oluşturduğunu bildirmişti. Raporda Milli Görüşün tüm İslamcı hedefleri taşımadığı ve desteklemediği, ancak yine de batının değerlerine karşı çıkan bir ideolojiye sahip olduğu ifade edilmişti.

Alman İslam bilimcilerden Werner Schiffauer ve Michael Kiefer, istihbarat raporunun bu değerlendirmesine de katılmıyorlar. Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının Milli Görüşü, düz oranlı bir yaklaşımla demokrasi karşıtı İslamcı köşesine attığını düşünüyorlar. Alman bilimadamları bu durumun da teşkilat içindeki liberal güçleri zayıflattığını belirttiler.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?