banner15

Alman işverenler Anayasa Mahkemesini dava etti

Alman işverenlerden oluşan bir grup, Federal Anayasa Mahkemesi’ni Avro problemi konusunda Merkel ve Sarkozy’den yana karar verdikleri için Strassburg’taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava etti

Alman işverenler Anayasa Mahkemesini dava etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman işverenler, Federal Anayasa Mahkemesini, Avro siyasetinde demokrasiye zarar verdiği ve Merkel ile Sarkozy’nin birlikte kararlaştırdıkları ‘devlet darbesi’ne destek verdikleri gerekçesiyle, Strassburg’taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet etti. Kendilerine ‘Europolis’ adı veren ve 55 işadamından oluşan grup adına konuşan ekonomi uzmanı avukat Markus C. Kerber, açtıkları davanın asıl konusunun Avro olmadığını, asıl problemin Alman toplumundaki demokratik ve hukuki temellerin ihlalinden kaynaklandığını söyledi.

Kerber, Almanya’da ve Avrupa genelinde ‘hukukun erozyona uğradığı’ gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurduklarını belirtti. Kerber, Avro kurtarma kararlarıyla Avrupa Birliği’nin bir hukuk ortaklığı olarak temel prensiplerine zarar verildiğini ve Avrupa insan hakları sözleşmesinin öngördüğü hakların da ihlal edildiğini, bu haklar arasında fertlerin mal varlıklarını hukuki yollardan koruma hakkının da yeraldığını öne sürdü. Kerber’e göre, Alman hükümeti, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’e yaptığı milyarlarca Avroluk yardımlarla vatandaşlarının mülkiyet hakkını tehlikeye sokuyor.

Alman hukukçu Kerber, Alman Federal Anayasa Mahkemesine Alman hükümetinin Avro yardım kararlarını şikayet etmiş, diğer 14 dava gibi başarılı olmasa da şikayetine izin verilmişti. Anayasa Mahkemesi yapılan başvuruları değerlendirerek 7 Eylül’de kararını açıklayacak.

Anayasa Mahkemesi, Nisan ayında ‘Europolis’ tarafından, Alman hükümetinin Portekiz’e yardım planları konusunda yaptığı başvuruyu ise üç aylık bir değerlendirmeden sonra geri çevirmişti. Kerber, yaptıkları başvurunun aciliyetine işaret etse de Anayasa Mahkemesi yargıçları bu konuda aceleye gerek duymadılar. Mahkemenin incelemesi sürmekteyken, Alman hükümeti 16 Mayıs’ta daha önceden Avrupa Birliği olarak hazırlanmış, Portekiz’e 78 milyar Avro yardım paketini onayladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 14:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35