Alman Kardinal: Rahipler evlenebilmeli!

Alman Kardinal Lehmann, Katolik Kilise tarafından rahiplerin kadınlarla evlenmesine izin verilebileceğini söyledi

Alman Kardinal: Rahipler evlenebilmeli!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hristiyan rahiplerin evlenme yasağı konusunda konuşan Almanya'nın Mainz Başpiskoposu Kardinal Karl Lehmann, gelecekte Katolik Kilise'de evli rahiplerin de olabileceğini tasavvur edebildiğini söyledi. Yerel bir dergiyle yaptığı söyleşide Kardinal Lehmann, bazı gönüllü papazların evliliklerini görerek edindiği olumlu tecrübe nedeniyle birçok rahibin evli olarak papazlık izinlerini muhafaza edebileceklerini belirtti.

İnsanların eşlere ihtiyaç duyduklarını, rahiplerin evlilik yasağına rağmen tamamen yalnız yaşamalarının şart olmadığını, konuşabilecekleri bir hayat arkadaşına ihtiyaç duyduklarını ifade eden Lehmann, son zamanlarda evlilik yasağının dışardan giderek daha az anlaşılmasından ve toplumun takdir etmemesinden dolayı zorunlu bekaret hayatının çok zorlaştığını kaydetti.

Lehmann, eşcinsellik konusuna da değinerek bunun nereden ve nasıl geldiğini hiç kimsenin bilmediğini, kendisinin de bunu bilmediğinden çekimser hareket etmesi gerektiğini, bu durumdaki insanlara da belli bir dereceye kadar tolerans gösterebileceğini söyledi. Rahipler arasında eşcinsel evliliği ise kabul etmediğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39