Alman Katolik okula Müslüman öğrenciyi almama hakkı

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde mahkeme, Katolik bir okula, din derslerine katılmayı kabul etmeyen Müslüman aileinin çocuğunu okula almama hakkı verdi.

Alman Katolik okula Müslüman öğrenciyi almama hakkı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Paderborn şehrinde okula yeni başlayan bir çocuğun ailesi, Katolik okulunda Hristiyan din dersine çocuğun girmesini istemediklerinden çocuk okula kabul edilmedi. Olay Kuzey Ren-Westfalya NRW Eyalet Yüksek Mahkemesine iştirak edince, mahkeme tarafından alınan acil bir kararla Katolik okul haklı bulundu. Daha önce Minden İdare Mahkemesi de aynı kararı vermişti.

NRW Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından bildirildiğine göre 2012 Kasım ayında Müslüman aile, çocuklarının okula kaydını yaptırırken doldurdukları formda, okul tarafından ısrarla belirtilen din derslerine ve dini ayinlere katılma mecburiyetini imzalamayı reddetti. Bu yüzden de okul müdürü çocuğun kaydını yapmadı.

Eyalet Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamada, Müslüman ailenin, okulun tutumunun anayasaya aykırı olduğu ve başka inançlardaki insanları din derslerine katılmaya zorladığı gerekçesiyle mahkemeye başvurduğu bildirildi. NRW Eyalet Yüksek Mahkemesinin Katolik okulu haklı bulan kararı, bir üst mahkemeye götürülemiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 11:53
banner53
YORUM EKLE

banner39