Alman Kilise, yeni tecavüz raporu hazırlatıyor

Alman Katolik Kilisesi, kurumlarında çocuklara yapılan tecavüzler konusundaki ilk araştırmayı kabul etmediğinden yeni bir rapor hazırlatacağını duyurdu.

Alman Kilise, yeni tecavüz raporu hazırlatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Katolik Kilisesinin, kurumlarında çocuklara tecavüzle ilgili suç uzmanı Christian Pfeiffer'le yaptığı ortak bilimsel çalışma, Kilise tarafından bazı bölümlerin çıkarılması istenince başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şimdi Başpiskoposlar Konferansının yeni bir araştırma yapmak için ilan verdiği bildirildi.

İlanda farklı dallardan uzmanların çalışmaya alınacağı belirterek, araştırmanın hedefinin rahipler ve diğer görevliler tarafından 1945 yılından günümüze kadar kilise ve kurumlarında çocuklara yapılan saldırıların incelenerek, bir daha tekrarının engellenmesi olduğu kaydedildi.

Alman Katolik Kilisesi bu yıl sonuna kadar araştırmayı gerçekleştirecek kurum ya da kişileri belirlemek istiyor. Araştırma 2014 yılından 2017 yılına kadar sürecek. İlanda proje için birden fazla üniversite ve diğer bilimsel kurumların katılımı isteniyor.

Alman Başpiskoposlar bu yılın Ocak ayında, ortak bir çalışma zeminin bulunmadığı gerekçesiyle kriminolog Christian Pfeiffer'den görevi aldıklarını bildirmişlerdi. Aşağı Saksonya Kriminel Araştırma Enstitüsü Başkanı Pfeiffer'le özellikle çalışma sonuçlarının kamuya duyurulması konusunda anlaşamadıkları belirtilmişti. 2010 yılında ortaya çıkan çocuklara tecavüz skandalı nedeniyle Alman Katolik Kilisesi böyle bir araştırmanın yapılmasına karar vermişti. Başpiskoposlar Konferansının verilerine göre kilise ve kurumlarında, 1945'ten bu yana en az 1200 çocuğa tecavüz edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 11:23
banner53
YORUM EKLE

banner39