Alman koalisyon görüşmelerinde çifte vatandaşlık

Hristiyan demokratlar birliği ile sosyal demokratlar arasında devam eden Federal koalisyon hükümeti görüşmelerinde çifte vatandaşlık konusunda bir ilerleme kaydedilemedi.

Alman koalisyon görüşmelerinde çifte vatandaşlık

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da yabancılara çifte vatandaşlık verilmesi konusunda CDU/CSU ile SPD arasında yapılan koalisyon görüşmelerinde henüz hiçbir gelişme görülmedi. Konunun parti liderleri arasında yapılacak zirve turunda ele alınacağı tahmin ediliyor.

Çifte vatandaşlık konusu, koalisyon ortaklarının anlaşamadığı birçok konudan birini teşkil ediyor. İçişleri ve Adalet konularında çalışma yapan gruptaki görüşmelerde taraflar arasında bir yakınlaşma sözkonusu değil. Federal İçişleri Bakanı CSU'lu Hans-Peter Friedrich ve SPD temsilcisi Thomas Oppermann, görüşme sonrası yaptıkları açıklamada endişelerini dile getirerek, tartışmalı konuda bir uzlaşmaya varabilecekleri konusunda emin olmadıklarını belirttiler.

Friedrich, tartışmaların çok yoğun ve duygusal olarak gerçekleştiğini, düşüncelerinin birbirlerinden çok uzak olduğunu söylerken, Oppermann da çifte vatandaşlık konusunda hiçbir adım atılamadığını kaydetti. Oppermann, Birlik içindeki muhafazakları, uzlaşmayı kasıtlı olarak engellemekle suçladı. Sosyal demokrat politikacı Oppermann, bu konuyu taraflar arasında yapılacak büyük tura bırakmayı istediğini, buradan da liderler görüşmesine havale edilebileceğini söyledi. Koalisyon görüşmelerinin uzlaşılamayan tartışmalı konuları, son olarak yapılacak liderler arası görüşmelere bırakılacak.

Mevcut kanunlara göre Almanya'da doğan yabancı çocukları 23 yaşından sonra hangi ülkenin vatandaşlığını istediklerine karar verebiliyorlar. Muhafazakarlar bu uygulamanın devamını, ya da yaş sınırının 30'a çıkarılmasını istiyorlar.

SPD'den Oppermann, yaşın 30'a yükseltilmesinin kötü bir durumun uzatılmasından başka bir işe yaramayacağını söyledi. Sosyal demokratlar yabancı kökenli göçmenlere çifte vatandaşlık verilmesinden yana. Oppermann parti olarak bu talepten vazgeçmeyeceklerini belirterek, yıllar sonra bir gencin vatandaşlığını kaybetmesini 'imkansız bir uygulama' olarak niteledi. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, haftasonu yaptığı açıklamada çifte vatandaşlığın büyük koalisyonun kurulabilmesi için ön şart olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 17:14
banner53
YORUM EKLE

banner39