banner39

Alman koalisyon görüşmelerinde ikinci büyük tur

Alman Hristiyan demokratlarla sosyal demokratlar bugün SPD'nin Berlin'deki merkez binasında biraraya geliyorlar, koalisyon görüşmelerinin bugünkü başlıca konusu Avrupa politikası.

Avrupa 30.10.2013, 11:04 30.10.2013, 11:04
Alman koalisyon görüşmelerinde ikinci büyük tur

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman sosyal demokratlarla Hristiyan demokratlar arasında devam eden koalisyon görüşmelerinin ikinci büyük turu bugün Berlin'deki Sosyal Demokrat Parti SPD'nin genel merkez binası 'Willy-Brandt-Haus'da yapılacak. Toplantı sonrası, ilgili çalışma grupları biraraya gelerek maliye ve iş konularını görüşecekler.

Çalışma alt gruplarından biri bankalarla ilgili düzenleme ve Avrupa konusunda ortak bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda mali transaksiyon vergisi, mahalli idarelere su temini, enerji temini ve ulaşım konularında daha fazla destek verilmesi önerildi. Bugünkü büyük turda SPD tarafından görüşülmesi istenen tartışmalı konulardan biri olan, Avro bölgesinde eski borçların itfası için bir fon oluşturması da gündemde yeralıyor.

Bir gün önce kadın ve aile politikası üzerinde çalışma yapan grupta tarafların yakınlaştığı, ancak ana noktalarda henüz bir uzlaşma sağlanamadığı bildirildi. Bu grupta ailevi nedenlerden dolayı çalışamayan kadınların yeniden tam gün çalışma hayatına kazandırılması konuları da görüşüldü. Kadın ve erkek maaşları arasındaki farkların giderilmesi konusunda uzlaşmaya varılan görüşmede, annelere verilmesi düşünülen 'bakım parası', ana okulu, çocuk parası ve vergilendirmede eşlerin ayrımı konularında anlaşma sağlanamadı.

Büyük koalisyon görüşmelerinin diğer tartışmalı konuları otoyol parası, asgari ücret ve vatandaşlık. Ulaşımla ilgili çalışma grubundaki taraflar arasında, yalnızca yabancılara otoyol ücreti konusundaki görüş ayrılığı devam ediyor.

İçişleri ve adalet konularıyla ilgili çalışma grubunda ise çifte vatandaşlık konusunda bir yakınlaşma görülse de ilk gün uzlaşmaya götüren herhangi bir ifade sarfedilmedi. Asgari ücretle ilgili grubun görüşmesinde ise iki tarafın da asgari ücret uygulaması gereken sektörler konusunda yolun açılması için aynı görüşte oldukları belirtildi. Ancak Bavyeralı Hristiyan sosyal demokratların bu konuda çekinceleri devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?