Alman koalisyon ortakları referundum imkanı istiyor

Alman koalisyon görüşmelerinde SPD ile CSU, gelecekte bazı konularda Almanya'da referandum yapılmasını mümkün hale getirmek istediklerini bildirdiler.

Alman koalisyon ortakları referundum imkanı istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal hükümetinin kurulması için devam eden görüşmelerde sosyal demokratlarla, Bavyera Eyaletindeki muhafazakar Hristiyan Sosyal Demokrat Birliği CSU, gelecekte bazı konularda ülke genelinde halk oylaması yapılabilmesine hukuki imkan sağlanmasını istediler. Hristiyan Demokratlar Birliğinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU ise konuya henüz çekimser bakıyor.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesindeki bir haberde Adalet ve İçişleri gruplarında partilerini temsil eden CSU'lu Hans-Peter Friedrich ile SPD'li Thomas Oppermann'ın referandum konusunda fikir birliğine vardıkları belirtildi.

Ortak belirlenen teklifte halkın yönetime katılımı konusunda giderek artan arzusuna işaret edildi. Bu yüzden vatandaşlara alınan kararlarda etkili olma imkanı verilmesi gerektiği kaydedildi. Alman gazetesinin haberinde, örneğin AB ile ilgili yeni bir ülkenin üyeliğe alınması gibi önemli kararlarda, halka doğrudan sorma yolu tercih edilecek. Ayrıca AB'nin üst yönetimine yeni bir kişinin seçilmesi, ya da Almanya'nın mali yükün altına girmesi gibi konularda yine halk oylaması yapılabilecek.

Federal Parlamento tarafından kararlaştırılan kanunlar da, yeni kanunun çıkmasından sonra 6 ay içinde bir milyon imza toplanmak şartıyla halk oylamasına sunulabilecek. CSU, seçim kampanyalarında halkın referandumla katılımını sağlaması konusunu ele almıştı. SPD de uzun zamandır daha fazla demokrasi konusunu dile getiriyordu. CDU'nun ise konuya şüpheli baktığı bildirildi. Halk oylaması konusu Çarşamba günü yapılacak büyük turda ele alınacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 10:54
banner53
YORUM EKLE

banner39