Alman koalisyonunda özel bilgi ihtilafı

Alman federal koalisyon hükümetinde yeni bir tartışma konusu olarak özel bilgilerin kayıt altına alınması gündeme geldi, SPD'li Federal Adalet Bakanı özel bilgilerin saklanmasına karşı çıkarak uygulamayı durdurdu.

Alman koalisyonunda özel bilgi ihtilafı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal koalisyon hükümetinin sosyal demokrat Adalet Bakanı (SPD'li) Heiko Maas, özel bilgilerin kayıt altına alınması konusunda Avrupa Yüksek Mahkemesinden karar çıkıncaya kadar uygulamayı dondurduğunu açıkladı. Daha önceki liberaller ve Hristiyan demokratlardan oluşan koalisyonun da tartışmalı konusu özel bilgilerin kaydedilmesinde Hristiyan demokratların tutumu değişmedi. Hristiyan demokratlar, özel bilgilerin kaydı konusunda, sosyal demokratlarla yapılan koalisyon sözleşmesindeki maddeye uygun olarak ve AB'nin istediği doğrultuda kanuni değişikliğin yapılarak özel bilgilerin kayıt altına alınmasını istiyor.

Maas, haftalık 'Spiegel' dergisiyle yaptığı mülakatta Avrupa Yüksek Mahkemesinin konuyla ilgili AB yönetmeliğini iptal etme ihtimali bulunduğundan şimdilik kanuni değişiklik yapılmasını gerekli görmediğini ve iptal edilmesi halinde koalisyon sözleşmesindeki maddenin de geçersiz olacağını söyledi.

Ayrıca Federal Adalet Bakanı Maas, vatandaş haklarının görevinin en önemli konusunu teşkil edeceğini, hiçbir neden olmadan insanların yığınla özel bilgilerinin kaydedilmesine karşı da şüpheyle baktığını ve bu bilgilerin suistimal edilme ihtimalinin de bulunduğunu belirtti.

Maas, bu konuda Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile konu hakkındaki ayrılıklarında gergin bir tutum izlemeyeceğini, güvenlik konusunda De Maiziere ile farklı görüşlere sahip olduklarını kaydetti. De Maiziere ile daha objektif ve yapıcı bir diyalog içinde olacaklarını bildirdi.

Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun iç politika uzmanı Wolfgang Bosbach, Maas'ın tutumunun koalisyon antlaşmasına aykırı olduğunu belirterek Avrupa Mahkemesinin kararını beklemeden özel bilgilerin kaydına devam edilmesi gerektiğini, zira kayıtların yapılmaması halinde suçların açıklığa kavuşturulamadığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 11:54
banner53
YORUM EKLE

banner39