Alman komedyenin İslam'a hakaret davası durduruldu

Alman komedyen hakkında İslam'a hakaret içeren sözler sarfettiği için bir Müslüman tarafından yapılan suçduyurusu, Başsavcılık tarafından yersiz bulunarak geri çevrildi.

Alman komedyenin İslam'a hakaret davası durduruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman meddah Dieter Nuhr'un televizyonda yaptığı bir konuşmada İslam'a karşı kışkırtma yaptığı gerekçesiyle, Osnabrück'te yaşayan Erhat Toka isimli bir Müslüman tarafından suçduyurusu yapılmıştı.

Osnabrück Başsavcılığı sözcüsü Alexander Retemeyer, sanat özgürlüğünü dini cemaatlerin korunmasından daha üstün gördükleri için Nuhr hakkında soruşturma başlatmama kararı alındığını bildirdi.

Alman komedyen, youtube'da da yayınlanan bir söyleşide İslam'ın güç sahibi olmadığı zamanlarda çok hoşgörülü olduğunu, bu yüzden güç sahibi olmaması için ne gerekiyorsa yapılmasını istediğini belirtmişti.

Toka, komedyen Nuhr'un Kur'an'dan bazı ayetleri Almanca olarak aktararak, Almanya'daki Müslümanların toplum içinde barış içinde yaşamalarını olumsuz etkilediğini ve Nuhr'un azınlığa karşı kışkırtma yaptığını belirterek suç duyurusunda bulunmuştu.

Osnabrück Başsavcılığından yapılan açıklamada Nuhr'un sözlerinin 'yabancı düşmanlığı düşünceler' içermediği, bu nedenle hakkında soruşturma açmaya gerek görülmediği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 10:40
banner53
YORUM EKLE

banner39