banner39

Alman Ku-Klux-Klan kurucuları istihbarat muhbiri

Alman Federal Parlamentosu NSU Komisyonunda incelenen belgelere göre Alman iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, Almanya'da Ku-Klux-Klan'ın kurulmasına yardım etmiş.

Avrupa 25.04.2013, 17:16 25.04.2013, 17:16
Alman Ku-Klux-Klan kurucuları istihbarat muhbiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 2011'de ortaya çıkan ve 8'i Türk 1'i Yunan 9 yabancı ile bir polis memurunun ölümüyle sonuçlanan cinayetleri işleyen terör örgütü NSU ile ilgili belgeleri inceleyen Federal Parlamento Komisyonu, Alman Ku-Klux-Klan (KKK) şubesinin kurucularının istihbarat muhbiri olduklarını tesbit etti.

İncelenen belgelerde 1998'te kurulan KKK'nın iki aktif kurucusunun 2003 yılına kadar iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatına muhbirlik görevi yaptıkları bildirildi.

KKK'nın kurucusu ve lideri Achim S., diğer bir adıyla Ryan Davis, 1994 ile 2000 yılları arasında istihbarat teşkilatının Baden-Württemberg Eyaleti şubesinde, Stuttgart'ta çalışmış. Onun yardımcısı Thomas R. ise teşkilatın federe merkezine bağlı olarak 'Corelli' takma adıyla muhbirlik yapmış. Corelli'nin bizzat Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından, Davis'e yardım etmek için görevlendirildiği bildirildi. Daha sonraki yıllarda Corelli tarafından bu grup hakkında istihbarata detaylı bilgiler taşınmış.

Corelli sayesinde sürekli olarak KKK hakkında bilgiler istihbarata akmış. Hangi toplantıların nerede yapıldığı ve kimlerin katıldığı yönündeki tüm ayrıntılar bu muhbir tarafından istihbarat dairesine bildirilmiş. KKK örgütünde ise Corelli, yeni aktivistlerin bulunması ve örgüte üye olmaları için çalışmış.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?