banner15

Alman liberallerden koalisyona rest

Alman koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti FDP, büyük ortağı CDU/CSU ‘Avrobon’ uygulamasını kabul ederse hükümetten ayrılacağını açıkladı

Alman liberallerden koalisyona rest

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman koalisyon hükümetine ortaklık eden Hür Demokrat Parti FDP, Avro bölgesinde üye ülkelerin ‘Eurobonds’ (Avrobon) adı altında ortak devlet tahvilleri çıkararak, piyasaya sürme uygulamasına kesin olarak karşı olduğunu açıkladı. FDP, büyük ortak Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU’nun bu uygulamaya evet demesi halinde koalisyondan ayrılacağını bildirdi.

FDP mali politika sözcüsü Daniel Volk, CDU/CSU’nun Avro bölgesinde ortak bono uygulamasına taraftar olması halinde parti olarak hükümeti terketmekle tehdit etti. ‘Financial Times Almanya’ya konuşan Volk, koalisyon ortaklarının Avrobon’a evet demelerinin koalisyon antlaşmasına aykırı olduğunu, ancak Hristiyan Demokratların etkili siyasetçilerinin ortak tahvil uygulamasını kabul etmeyeceklerini söyledi. Volk, böyle bir uygulamanın AB’de daha kuvvetli bir ekonomik ortaklık olsa bile mümkün olmadığını belirterek, üye ülkelerin devlet bütçelerini Brüksel’e göre ayarlamalarının gerçekçi olmadığını kaydetti.

FDP Fraksiyon başkan yardımcısı Florian Toncar da Avrobon’a kesinlikle karşı olduklarını ifade etti. Toncar, ortak devlet tahvili uygulamasının tamamen yanlış istikamete yönlendireceğini, daha fazla borçlanmayı teşvik edeceğini öne sürdü. Toncar, böylece tüm Avro bölgesi ülkelerinin borç krizi akımına kapılacaklarını belirtti.

Alman liberaller, bugün Sarkozy ile bir görüşme yapacak Alman başbakan Angela Merkel’e bu şekilde baskılarını artırdı. Ancak uluslararası platformda Avro bölgesinde ortak bir devlet bonosu uygulaması için talepler artıyor. AB Komisyonu, bu konuda daha fazla çaba göstermesi için Almanya’ya çağrı yaptı. Alman ‘Bild’ gazetesine konuşan AB Kur komiseri Olli Rehn Alman hükümetine işaret ederek, ‘Ekonomik başarı ile sorumluluk birbirinden ayrılamaz.’ dedi.

Fransız başkanlık sarayı ve Alman hükümet sözcüsü dün yaptıkları açıklamalarda iki liderin görüşmesinde Avrobon’un konu edilmeyeceğini belirttiler. Alman Hristiyan Demokratlar Birliği Parlamento sözcüleri Peter Altmaier ve Federal Maliye bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrobon’a prensip olarak karşı olmadıklarını, ancak böyle bir uygulama için Avro bölgesinde tam bir ortak finans politikasının uygulanmasının şart olduğunu ifade ettiler.

CDU/CSU Fraksiyon başkan yardımcısı Michael Meister ise Avro bölgesinde ortak bono uygulaması teklifinin gerçekçi olmadığını, belki 40 ya da 50 yıl sonra ortak devlet tahvillerinin piyasaya sürülebileceğini söyledi. Meister, ulusal sorumluluktan kurtulmak için bu teklifin prensip olarak kesinlikle kabul edilmemesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 13:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35